Hala Urania w Olsztynie

Hala Urania w Olsztynie zostanie przebudowana. Mamy wizualizacje.

To już pewne! Hala Urania w Olsztynie odzyska swój blask. Hala sportowo-widowiskowa otwarta w 1978 roku wielu lat czeka na modernizację. Przez kilka lat ze względu na brak funduszy projekt był przesuwany w czasie, jednak kilka dni temu Komisja Europejska podjęła dezycję, że przekaże 130 milionów złotych na dofinansowanie remontu hali Urania w Olsztynie. Kolejne 30 mln zł musi wyłożyć miasto. 

To wielki dzień, nie tylko dla Olsztyna, ale i całego województwa warmińsko-mazurskiego. Hala Urania w Olsztynie to największa i tak naprawdę jedyna tego typu hala sportowo-widowiskowa znqjdująca się w tej części Polski co podkreślił Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz:

„Decyzja zapadła. Unia Europejska sfinansuje modernizację hali „Urania”. To bardzo dobra i wyczekiwana informacja. Oczywiście, musimy dołożyć do tej inwestycji nasze, gminne pieniądze, ale 85 proc. unijnej dotacji w zasadzie przesądza o jej powodzeniu. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego pozytywnego rozstrzygnięcia. Minister Sportu w 2018 roku odmówił miastu dofinansowania modernizacji tej hali. Tymczasem to jedyny tego typu obiekt w województwie i de facto służy wszystkim mieszkańcom. Dlatego Zarząd Województwa podjął ryzyko wynegocjowania pieniędzy europejskich, chociaż co do zasady już nie finansują tego typu inwestycji. To naprawdę wielka rzecz” – napisał w komunikacie Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Łączny koszt modernizacji obiektu wyniesie 154 miliony złotych z czego 130 milionów będzie pochodziło z bezpośredniego dofinansowania przekazanego przez Komisję Europejską. Decyzja o wsparciu finansowym dla obiektu zapadła 19 lutego 2020 roku.

Projekt modernizacji hali został wybrany w konkursie architektonicznym w 2016 roku. Dwa lata później dofinansowania renowacji odmówił miastu minister sportu i pomysł upadł. Teraz, dzięki wsparciu z Brukseli, obiekt zostanie gruntowanie przebudowany. Prace będą polegać na wyburzeniu części nieruchomości i wybudowaniu dwóch skomunikowanych ze sobą brył.

Sprawdź

W bryle A ma powstać wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. Boisko byłoby zlokalizowane ponad cztery metry niżej, niż obecne, a widownia ma liczyć 4045 miejsc.

W bryle B zaplanowano m.in. salę treningowo-rozgrzewkową z miejscami na widowni dla 500 osób, salę podnoszenia ciężarów, salę judo, siłownię oraz zaplecze sanitarno–szatniowo-rehabilitacyjne z pomieszczeniami dla zawodników, sędziów, trenerów, cheerleaderek.

Poza przebudową hali, w projekcie ujęta została budowa lodowiska zewnętrznego i parkingu podziemnego. Przetarg na wykonawstwo ma być ogłoszony w połowie roku, a prace mają się zacząć w drugiej połowie roku.

O architektach: 
Urban Architects – pracownia architektoniczna założona przez Dorotę Szymaniak-Urban, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i Wydziału Budownictwa Lądowego ART Olsztyn. „Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu zarządzania przestrzenią i środowiskiem na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Posiadam tytuł architekta uprawnionego Polskiej i Włoskiej Izby Architektów. Nasz zespół tworzą dyplomowani architekci i konstruktorzy. Naszym najważniejszym priorytetem jest wysoka jakość każdego projektu, rodząca zadowolenie Klienta. Jesteśmy profesjonalni i w pełni oddani sztuce projektowania. Dzięki fachowości i zaangażowaniu nasze projekty spotykają się z dużym uznaniem. Satysfakcja Klienta jest dla nas zawsze największą nagrodą.” – czytamy na stronie architektów.

Czytaj też: Architektura | Wydarzenia  | Kultura | Renowacja | Polska | Olsztyn

źródło: www.urbanarchitect.pl