W Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki można oglądać dzieła, których autorem jest Henryk Lula. Na ekspozycję składa się ponad setka obiektów ceramicznych, które artysta tworzył przez ponad 50. lat. Wystawa „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii — przekrojowa wystawa w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki” będzie otwarta do 19 maja.
W Zachęcie zgromadzono szeroki wybór prac artysty. Poznając cały przekrój różnych obiektów, możemy dowiedzieć się, jak przez lata ewoluował proces twórczy Henryka Luli. Artysta zaczął aktywnie działać od lat 50. XX wieku. Wystawa obejmuje ponad sto obiektów ceramicznych, takich jak patery, muszle czy wazy. Dodatkowo zaprezentowane zostały kopie zrekonstruowanych kafli renesansowego Wielkiego Pieca z Dworu Artusa. Ich wykonanie zostało ostatecznie zlecone Henrykowi Luli w 1992 roku, a samą rekonstrukcję zakończono w 1995 roku, kiedy to odsłonięto ten unikatowy zabytek odtworzony w jego historycznym kształcie.
Na działanie ceramiki wywiera wpływ sam proces jej powstawania. Ceramik nie widzi efektów swojej pracy za każdym dotknięciem ręki jak malarz lub rzeźbiarz. Kształtowanie formy jest tylko częścią procesu twórczego. Pozostała część przebiega głównie w wyobraźni i polega na znalezieniu właściwego współdziałania szkliwa i formy, czyli materii — pisze Henryk Lula (Ceramika — tworzywo, sztuka, w: Henryk Lula. Sztuka ceramiki, kat. wyst., Wydział Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku, Gdańsk 2019, s. 108).
Wystawie towarzyszy program edukacyjny i publiczny skierowany do dorosłych, dzieci i młodzieży. Henryk Lula urodził się w 1930 roku. W latach 1950–1956 studiował na Wydziale Rzeźby gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Po studiach przez kilka lat uczestniczył w odtwarzaniu dekoracji rzeźbiarskich i ceramicznych zrujnowanej w czasie wojny gdańskiej starówki.
W 1992 roku otrzymał zlecenie wykonania kopii zniszczonych i zaginionych kafli zdobiących renesansowy piec w Dworze Artusa. Ważną realizacją architektoniczną tego autora jest monumentalna płaskorzeźba ceramiczna w domu wczasowym Ministerstwa Sprawiedliwości w Lisim Jarze koło Jastrzębiej Góry. W latach 1977–1997 był kierownikiem Pracowni Ceramiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ceramiką zajmuje się od ukończenia studiów do dziś.
kuratorka wystawy: dr Katarzyna Jóźwiak-Moskal
Henryk Lula (ur. 1930) — w latach 1950–1956 studiował na Wydziale Rzeźby gdańskiej PWSSP. Po studiach przez kilka lat uczestniczył w odtwarzaniu zabytków rzeźbiarskich i ceramicznych gdańskiego Głównego Miasta. W 1992 r. otrzymał zlecenie wykonania kopii zniszczonych i zaginionych kafli do renesansowego pieca w Dworze Artusa. Do większych realizacji autora należy płaskorzeźba ceramiczna w domu wczasowym Ministerstwa Sprawiedliwości w Lisim Jarze koło Jastrzębiej Góry. W latach 1977–1997 był kierownikiem Pracowni Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
źródło: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki
Czytaj też: Sztuka | Kultura | Wystawa | Ceramika | Warszawa | whiteMAD na Instagramie