Historia kultowego mebla. Zenith Chair z 2003 roku

Ma oryginalny kształt. Krzesło Zenith w 2003 r. zaprojektował Marc Newson. Mimo upływu lat krzesło nadal świetnie wygląda, a jego kolekcjonerska wartość rośnie. Powstało zaledwie kilka sztuk mebla, które dziś można oglądać w galeriach sztuki oraz prywatnych kolekcjach.

Projekt oparty został na projekcie krzesła Nimrod, które Marc Newson zaprojektował dla firmy Magis. To rodzinna firma, która założona została w 1976 roku we Włoszech. W portfolio Magis są meble domowe, biurowe i miejskie. Wiele z nich to ikony designu.

Krzesło Nimrod wykonane było z tworzywa sztucznego, natomiast Zenith jest jego metalową wersją. Krzesło zostało wyprodukowane przez brytyjskich konstruktorów, którzy wcześniej zajmowali się renowacją samochodów marki Aston Martin. Marc Newson współpracował z nimi wcześniej podczas pracy nad innymi kolekcjami mebli z aluminium. Mebel charakteryzuje jednobryłowość. Nie znajdziemy tu ruchomych elementów, nóg czy doczepianego oparcia. Projektant stworzył krzesło jako całość. To nowatorskie jak na koniec lat 90. rozwiązanie. W sumie metaliczne krzesło Zenith ma 79 cm wysokości, 60 cm szerokości i 77 cm głębokości.

Warto odnotować, że krzesło Zenith w swoim domu miał między innymi Karl Lagerfeld. Ile kosztuje mebel? Podczas aukcji zorganizowanej przez Phillips, krzesło zostało sprzedane za kwotę 81 250 funtów, co przy dzisiejszym kursie oznacza kwotę przekraczającą nieco ponad 400 tys. zł.

dzięki uprzejmości Manchester Art Gallery

Marc Newson urodził się w 1963 r. w Sydney w Australii. Jest absolwentem Sydney College of the Arts. Dziś jest światowej sławy projektantem. Doświadczenie zbierał pracując nad projektami zegarków, biżuterii, mebli, rowerów, ubrań, jachtów i samolotów. Odpowiada między innymi za projekt wnętrza samolotu Qantas Airbus A380. Przedmioty, które zaprojektował można dziś zobaczyć w największych galeriach sztuki współczesnej, w tym: Manchester Art Gallery, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Victoria and Albert Museum w Londynie czy Centre Pompidou w Paryżu. W 2005 roku redakcja magazynu Time uznała go za jednego ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

źródło: Marc Newson

Czytaj też: Meble | Detal | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

©Marc DOMAGE, źródło: Galerie kreo & Marc Newson Ltd