Mural wykonał Łukasz Kubiak, absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Artysta namalował grupę dzieci jeżdżących na rowerach, wpisując się w projekt Santa Cruz – Stolicy Kolorów.

Mural „Ciclistas saludables” w Santa Cruz de la Palma odsłonięto wiosną tego roku. Na tej maleńkiej wyspie żyje nieco ponad 16 tysięcy osób. Populacja ta zwiększa się w wakacyjnym okresie. Jednym z mieszkańców wyspy był właśnie Łukasz Kubiak, który mieszkał w Hiszpanii kilka lat. 

Santa Cruz de la Palma to małe miasto, wszyscy się tam znają. Poznałem tam wiele osób, w tym osobę odpowiedzialną za rozwój kultury w mieście. Juanjo Neris zaczepił mnie na ulicy, kiedy wychodziłem z psem, zapytał, czy nie chcę zrobić muralu i tak to się zaczęło – wspomina grafik i ilustrator.

Łukasz Kubiak stworzył więc barwny mural, który stał się częścią projektu „Santa Cruz de la Palma – Stolica Kolorów”. Łukasz Kubiak namalował go pędzlem. W całym miasteczku jest już kilkadziesiąt murali wykonanych przez twórców z całego świata.mural Łukasz Kubiak

Mural przedstawia czwórkę dzieci, które podróżują rowerami. Malowidło powstało w pobliżu szkoły, stąd pomysł, aby przedstawić na nim najmłodszych. Mural promuje zdrowie i tolerancję – cztery postacie na rowerach, które mają różne kolory skóry. To luźne nawiązanie do emigranckiej historii wyspy, na której dziś mieszkają ludzie z Europy, Afryki, Azji i Ameryki.

Czytaj więcej: Murale | Sztuka | Kultura | Ciekawostki

źródło: Łukasz Kubiak