Hotel przy ul. Zielonej w Poznaniu. Przy jego projektowaniu wykorzystano sztuczną inteligencję!

Hotel powstający przy ul. Zielonej w Poznaniu jest pierwszym projektem Structure Capital, który powstaje przy znacznym zastosowaniu sztucznej inteligencji i architektury parametrycznej. 

Całemu procesowi bacznie przygląda się Horwath HTL – największa na świecie firma konsultingowa w branży hotelarskiej – ze względu na globalną możliwość stosowania algorytmów w branży.

W projektowaniu budynku uczestniczy należąca do Structure Capital spółka Outline AI – która wspólnie z Politechniką Gdańską zajmuje się wykorzystywaniem sztucznej inteligencji, big data i projektowania parametrycznego przy projektowaniu budynków. Projekt hotelu przy ul. Zielonej jest naszym poligonem doświadczalnym przy wykorzystywaniu oprogramowania i algorytmów opracowanych przez Outline AI – mówi Marcin Smoliński – Dyrektor ds. nieruchomości w Structure Capital, który jest odpowiedzialny za realizację projektu – budynek jest tworzony dalej przez naszą pracownię architektoniczną Structure Analitycs, ale wiele problemów jest również dawane do rozwiązania komputerom, z którymi nasi architekci muszą konkurować. Zdarza się, że rozwiązania wypracowane przez algorytmy są lepsze i pozwalają na znaczną optymalizację. Myślę, że kilka rzeczy, które zostało wdrożonych do projektu opracowanych przez sztuczną inteligencję zaoszczędziło nam już, tylko w wypadku konceptu przy Zielonej, więcej pieniędzy niż w nią zainwestowaliśmy.


Sztuczna inteligencja to przyszłość i projektowanie budynków nie będzie tutaj wyjątkiem. Politechnika Gdańska ma świetnych specjalistów w zakresie architektury cyfrowej – mówi Alan Szawarski – Prezes Structure Capital – a takich ludzi jest bardzo ciężko znaleźć, bo jest ich w Polsce pewnie kilku, kilkunastu, gdyż muszą być to architekci, którzy muszą umieć programować na wysokim poziomie. A powiedzmy sobie szczerze – ilu jest architektów, którzy mogliby pracować równolegle jako programiści. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Politechniką.

Projekt jest bardzo rozwojowy i widzimy w nim bardzo duży potencjał – mówi nam dr inż. arch. Jan Cudzik – Kierownik Laboratorium Technologii Cyfrowych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej – współpraca z Structure Capital zapewniła nam środki na prowadzenie badań w tym obszarze oraz udostępniła nam swoje dane, które są konieczne do prowadzenia projektu. Już teraz nasze algorytmy osiągają w niektórych zagadnieniach lepsze wyniki niż człowiek. Ale wynika to z prostego faktu, że architekt jest w stanie sprawdzić co najwyżej kilkadziesiąt rozwiązań przez kilka tygodni, a komputer w czasie kilkunastu minut analizuje ich dziesiątki tysięcy.

Budynek przy ul. Zielonej od samego początku był projektowany przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, stosowanych w najlepszych pracowniach na całym świecie. Od dawna wszystko powstaje w technologii BIM i przy zastosowaniu takich rozwiązań jak rzeczywistość wirtualna czy projektowanie parametryczne. Algorytmy powstające w Outline AI to jednak coś innego, ich celem jest optymalizowanie projektu w sposób, na który człowiek często by nie wpadł – mówi nam Andrzej Leszczyński odpowiedzialny za projekt architekt z międzynarodowym doświadczeniem, który w swojej karierze odpowiadał za tak zaawansowane projekty jak kompleks prawie 300 apartamentów na sztucznej wyspie w Norwegii.

Zobacz również: Architektura | Hotel | Poznań | Technologia

źródło: www.structurecapital.pl