Hotel Sobieski bez pstrokatej elewacji. Mamy wizualizacje!

Kilka tygodni temu informowaliśmy o planach, które zakładają, że Hotel Sobieski w Warszawie zostanie przemalowany. Niestety wtedy nie wiedzieliśmy, jak budynek może wyglądać w nowej kolorystyce. Wszystko wskazuje na to, że będzie miał stonowaną, jasną elewację.

Wizualizacje budynku w nowej wersji kolorystycznej opublikował na Facebooku fanpage Ochocianie Sąsiedzi. To projekt, który już kilka lat temu przygotowała łódzka pracownia C13 Architektura Stosowana. Ochocianie informują, że właśnie takie wizualizacje zostały dołączone do urzędowego zgłoszenia planowanych prac. Te ostatnie mają odbywać się latem 2023 r.

Koncepcja przedstawiona na wizualizacjach zakłada usunięcie kolorowych fragmentów elewacji i zastąpienie ich jednolitą, białą farbą. Przyziemie ozdabiają panele w kolorze drewna, które poprzecinane są marmurowymi pasami. Dach pokryty jest szarą blachą. Taki dobór materiałów wykończeniowych ma sprawić, że budynek “wtopi” się w otoczenie.


To, co widać na wizualizacjach jest zbieżne z oczekiwaniami naszych czytelników. W poprzednim artykule o planowanym remoncie elewacji zapytaliśmy ich, jak powinna wyglądać elewacja? Najwięcej 87 proc. osób zagłosowało na opcję “Hotel Sobieski powinien mieć stonowaną elewację”. Za pozostawieniem kolorowej wersji głosowało 11 proc. czytelników, z kolei 2 proc. nie miało zdania.

Jednak nie jest to jedyna koncepcja, którą widzieliśmy. Swój projekt zmian przygotował Tomasz Geras prowadzący na Facebooku fanpage Architektura Klasyczna. Koncepcja w jego wersji zakłada przebudowę elewacji poprzez dodanie klasycznych motywów.

Od dawna zastanawiamy się, czy hotel – pozornie posiadający bardzo tradycyjne proporcje – dałoby się zaaranżować w duchu klasycystycznym. Zadanie okazało się trudniejsze, niż przypuszczaliśmy. Przedstawiamy szkicową koncepcję przebudowy, zakładającą operowanie wykończeniem elewacji – przy minimalnych ingenercjach strukturalnych – czytamy w poście Tomasz Geras – Architektura Klasyczna.

Hotel Sobieski został otwarty w 1992 r. Gmach zaprojektowali architekci Wolfgang Triessing i Maciej Nowicki. Z kolei za śmiałą, kolorową elewację odpowiada austriacki artysta Hans Piccottini. Prawdopodobnie taki dobór kolorów miał symbolizować barwne kamienice Rynku Starego Miasta. Jednak odważny wygląd postmodernistycznego budynku wzbudził mieszane uczucia wśród mieszkańców. Ciekawostką jest tytuł “Koszmaru sześciolecia 1989-1995”, który budynek zdobył w plebiscycie publiczności konkursu Życie w Architekturze.

Dziś hotelem zarządza sieć Radisson Blu. Hotel znajduje się na narożniku i oprócz kolorowej elewacji wyróżnia go kopuła na szczycie. Hotel Sobieski jest wpisany na listę dóbr kultury współczesnej. Wpis na taką listę nie oznacza wprawdzie ochrony konserwatora zabytków, ale jest sygnałem, że prawdopodobnie mamy do czynienia z cennym przykładem architektury.

Przesuń suwak PRZED i PO:

źródło: Ochocianie Sąsiedzi, Gazeta Wyborcza

Czytaj też: Hotel | Warszawa | Elewacja | Metamorfoza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie