Są jak rzeźby. Wyjątkowe hotele dla owadów stanęły przy gdyńskich szkołach!

Już wkrótce w otoczeniu trzech szkół podstawowych: SP 10, SP 44 oraz SP 26 staną nowe hotele dla owadów. W związku z realizowanym konkursem na wdrażanie dobrych praktyk projektowych, Stowarzyszenie Traffic Design ponownie zaaranżuje przestrzeń miejską w Gdyni. Tym razem projekt skierowany został dla mieszkańców – owadów.  

Traffic Design traktuje zwierzęta, także te dzikie, jako pełnoprawnych mieszkańców miasta i to do nich jest skierowany ich projekt. Nadając mu ciekawą rzeźbiarską formę chcemy też oddziaływać na estetykę miasta, promować dobre praktyki oraz budować świadomość ekologiczną wśród gdynian – zwłaszcza dzieci uczęszczających do biorących udział w projekcie szkół –  mówi Monika Domańska (COO & PR Traffic Design).

Jest to drugi projekt Stowarzyszenia Traffic Design realizowany z myślą zwierzętach – podczas Biennale 2020 zespół stworzył mural z budkami dla ptaków. Projekty, które mają służyć zwierzętom, wymagają dodatkowej eksperckiej wiedzy biologów, dlatego również w tym projekcie Traffic Design zasięgnął porad, jak projektować, by owady na wiosnę zechciały skorzystać z hoteli. Ich zadaniem było połączenie funkcjonalności z ciekawym dizajnem i nadanie hotelom artystycznego charakteru. Wkrótce obiekty pojawią się w docelowych lokalizacjach na terenie miasta Gdyni do zasiedlenia przez latających lokatorów.“Przedstawiamy nasz najnowszy projekt zrealizowany w ramach konkursu na wdrażanie dobrych praktyk projektowych. Wspólnie z Centrum Designu Gdynia skupiliśmy się na problemie jakim jest dramatyczny spadek liczebności owadów w ostatnich dekadach. Stąd na terenie trzech gdyńskich podstawówek (na Chyloni, Pogórzu oraz Działkach Leśnych) stanęły rzeźbiarskie hotele dla owadów. Na wiosnę schronienie w nich znajdą m.in. murarka rogata i murarka ogrodowa – owady odpowiedzialne za zapylanie roślin oraz „pracownicy zaplecza” – biedronki, skorki, złotooki, które chętnie zjadają szkodzące roślinom mszyce. Projekt ma charakter edukacyjnych – uczy dzieciaki i dorosłych o tym, że zapylacze są niezbędne dla naszego ekosystemu – oraz artystyczny, ze względu na swoją rzeźbiarską formę (mocno odbiegającą od komercyjnych hoteli dla owadów). Więcej o projekcie opowiemy na wiosnę po zasiedleniu hoteli nowymi mieszkańcami.” – czytamy w komunikacie Traffic Design

Czytaj też:| Ekologia | Zieleń | whiteMAD na Instagramie| Gdynia | Architektura w Polsce | Zwierzęta

źródło: Traffic Design
projekt: Jacek Wielebski
Zdjęcia: Rafał Kołsut