Hotele dla owadów na Żoliborzu

Hotele dla owadów na Żoliborzu. Stanęły w parku Kępa Potocka!

Hotele dla owadów na Żoliborzu stanęły w parku Kępa Potocka w ramach warszawskiego Budżetu Obywatelskiego. Celem stawiania tego typu obiektów jest poprawa bioróżnorodności w mieście, bowiem owady nie tylko zapylają rośliny wzbogacając miejską florę, ale także stanowią pożywienie dla ptaków. W Warszawie stoi już przynajmniej kilkadziesiąt tego typu schronień dla pożytecznych owadów. 

Hotele dla owadów na Żoliborzu znajdują się na terenie Pasieki Pszczół Miejskich i są zlokalizowane w pobliżu kwitnących krzewów i drzew. Ze względu na komfort zarówno mieszkańców, jak i zwierząt – są umieszczone w oddaleniu od popularnych ścieżek.

Schronienia dla zapylaczy (i nie tylko!) są wykonane ze sklejki wodoodpornej i drewna sosnowego z pokryciem z tworzywa i faszyny drewnianej. Ich wypełnienie to trzcina, cegły, pustaki z gazobetonu, klocki i skałki brzozowe, siatka metalowa. Mogą być zamieszkiwane przez samotnie żyjące pszczoły różnych gatunków, murarki, miesierki, i inne błonkoskrzydłe, np. muchówki. Ale do takich hoteli wchodzą też chrząszcze i pająki. Owady gniazdujące w schronieniach przyczyniają się do zachowania różnorodności biologicznej, są pokarmem dla ptaków.

Park Kępa Potocka z lotu ptaka / zdjęcie autorstwa Emptywords – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=124787449

Hotele dla owadów na Żoliborzu to część projektu nr 878 zrealizowanego w ramach budżetu obywatelskiego pt. „Drzewa i krzewy owocowe dla Warszawy – bioróżnorodność w warszawskich parkach”.

Zachęcamy aby samodzielnie, we własnych ogródkach, również tworzyć podobne schronienia dla owadów. To nic trudnego. Wystarczy kilka desek, patyków, kamieni, czy cegieł ustawionych w odpowiedni sposób i hotel dla owadów gotowy!

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Warszawie / zzw.waw.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Ekologia | Zieleń | Place, Skwery, Parki

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły