Elon Musk: humanoidalny robot od Tesli powstanie w 2023 roku

Humanoidalny robot od Tesli ma być technologiczną rewolucją podobną do tej, która zapoczątkowało wprowadzenie pierwszego iPhone’a na rynek. Optimus Tesla Robot, bo tak ma nazywać się innowacyjny produkt Tesli ma być czymś więcej niż gadżetem wykonującym proste zadania. Robot ma na stałe zmienić świat w jakim funkcjonujemy. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele Tesli, z Elonem Muskiem na czele. 

19 sierpnia 2021 roku, podczas Tesla AI Day, Elon Musk ogłosił, że pracuje nad humanoidalnym robotem, który wówczas, roboczo nazwano Tesla Bot. Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, zapowiedział, że robot będzie działał na tej samej sztucznej inteligencji co flota autonomicznych pojazdów Tesli.

Kilka dni temu, Elon Musk ponownie mówił o robocie na imprezie Cyber Rodeo w Teksasie, tym razem nazywając robota Optimus Sub-Prime. Wyjaśnił priorytet, jaki przyznaje projektowi, i stwierdził, że będzie on gotowy do produkcji 2023 r.

 

Czemu ma służyć humanoidalny robot od Tesli? Zdaniem twórców, robot ma wyręczać ludzi w codziennych prostych obowiązkach, których ludzie nie chcą robić. Choć autorzy narazie nie precyzują zakresu umiejętności robota, możemy się domyślać, że chodzi o takie czynności jak pranie, sprzątanie, czy robienie zakupów. Tak o jego obowiązkach mówił Musk:

“Wszystko, czego ludzie nie chcą robić, Optimus zrobi. To może b trudne do wyobrażenia, ale wciąż go rozwijamy. Zadbamy to, by b bezpieczny, bez terminatorów, czy czegoś podobnego. Optimus naprawdę zmieni świat w stopniu większym niż samochody. Myślę, że mamy szansę by wystartować z produkcją pierwszej wersji, w przyszłym roku.

Roboty mają być zaprojektowane do wykonywania zadań, które są “niebezpieczne, powtarzalne lub nudne”, czytamy na stronie internetowej Tesli. Humanoidalny robot od Tesli będzie mieć 172 centymetry wysokości i wagę wynoszącą 56 kilogramów. W miejscu twarzy pojawi się zaś wyświetlacz i głośnik. Umożliwia to pracę w środowisku stworzonym przez ludzi, dla ludziOptimus ma poruszać się z maksymalną prędkością 8 km/h.

W rozmowie z Mathiasem Döpfnerem, dyrektorem generalnym Axel Springer, Musk przedstawił swoje plany:

“Moglibyśmy pobrać rzeczy, które naszym zdaniem czynią naszą osobowość wyjątkową (…). Jeśli chodzi zachowanie naszych wspomnień, naszej osobowości, myślę, że moglibyśmy to zrobić. 

Czytaj też: Technologia | Ciekawostki | Wydarzenia  | Motoryzacja | Stany Zjednoczone

źródło: tesla.com 
zdjęcia: tesla.com