Idealne do bloków. Zmienili poręcz schodów, tworząc miejsce do siedzenia

Projektanci wprowadzili drobną zmianę, która może ułatwić życie seniorom. Zmienili zwykłą poręcz schodów w taki sposób, aby stworzyć miejsce do siedzenia.

Poręcz przeprojektowali designerzy z Chin Jiahui Feng, Baojie Li, Shuikun Cai oraz Longin Ma, którzy zrzeszeni są w studio Shenzhen Jinwei Innovation Design Company. Dzięki ich pomysłowi będzie można na każdym półpiętrze stworzyć miejsce do siedzenia, które może ułatwić poruszanie się seniorom.

Zmiana jest ważna w dobie starzejącego się społeczeństwa. To problem, który będzie nasilać się w najbliższych latach i z którym boryka się nie tylko Polska i kraje Europy Zachodniej, ale cały świat. W 2018 r. aż 19 procent ludności Unii Europejskiej miała co najmniej 65 lat. Według raportu Eurostatu w 2030 r. procent ludności w Unii Europejskiej powyżej 65 roku życia wzrośnie do 24 proc., a w 2040 r. wyniesie już 28,5 proc. poręcz schodów


Pomysł chińskich projektantów jest dlatego genialny w swej prostocie. Realizacja poręczy z siedziskiem nie wpłynie znacząco na koszt inwestycji budowlanych i z powodzeniem może być wykonywana podczas zwykłych remontów starych budynków mieszkalnych. Takie siedzisko jest idealnym rozwiązaniem do polskich bloków, które nie posiadają wind.

Projekt “Rest for a while” zdobył niedawno nagrodę w konkursie iF Design Award 2020 w kategorii Professional Concept. Zespół projektantów już ogłosił, że swój pomysł zaczną realizować w tym roku. Mamy nadzieję, ze podobne rozwiązanie szybko pojawi się w Polsce.

Czytaj więcej: Osiedle | Miasto | Ciekawostki | Bloki

poręcz schodów

źródło: shenzhen jinwei innovation design company (IF World Design Guide)