Identyfikacja wizualna Krakowa z nagrodą Red Dot Award!

Przyznano nagrody Communication Design 2017. Eksperci wyróżnili nowy system identyfikacji Krakowa, który powstał we współpracy ze studio Opus B Brand Design.

Wyróżnienie przyznano za koncepcję i realizację systemu identyfikacji wizualnej Krakowa. Zdecydowało o nim jury, w którym zasiadło 24 niezależnych ekspertów związanych ze światem designu. Wybierając zwycięskie projekty pod uwagę wzięto takie cechy produktów, jak kreatywność i wysoka jakość projektowania.

Cieszę się, że agencje, projektanci i firmy z całego świata po raz kolejny podjęli rywalizację w ramach Red Dot: Communication Design. Istotne jest, aby swoje projekty i osiągnięcia poddawać ocenom, aby nieustannie poprawiać i maksymalizować swoją efektywność – mówi prof. Peter Zec, założyciel i prezes Red Dot Award.

Wyzwaniem dla projektantów Opus B było stworzenie systemu, który jest konsekwentny i jednocześnie elastyczny.

Kraków posiada bogatą tradycję, jest nowoczesny i aspirujący, dlatego nowy system komunikacji wizualnej musi identyfikować się z miejscem, dla którego powstał. Powinien być elastyczny i prowokować do nowych ciekawych rozwiązań – tłumaczy Paweł Frej, Brand Design Director w Opus B.

Nowy system identyfikacji wizualnej Krakowa oparty został na motywie mapy. Charakterystyczna miejska struktura, jako przewodni motyw graficzny pozwoliła na konsekwentną prezentację miasta z nowej perspektywy.

Naszym celem było zaprojektowanie systemu, który ustala pewne ramy projektowe, dlatego stworzyliśmy zestaw czterech narzędzi: mapę, ikony, ramę oraz chmury – wyjaśnia Paweł Frej.

Projektanci podkreślają, że motyw mapy jest bardzo pojemnym środkiem narracji. Symbole Krakowa stały się pretekstem do opowiadania miejskiej historii za pomocą alfabetu ikon, a rama ściśle porządkuje komunikację, wzmacnia przekaz i podkreśla liczbę przedsięwzięć realizowanych przez Kraków. Rolą chmury jest natomiast generowanie przestrzeni do dyskusji.

Do tej pory – oprócz Krakowa –  nagrodą Red Dot za system identyfikacji wizualnej zostało wyróżnione państwo Katar, Moskwa oraz włoskie miasto Meran. Twórcy najlepszych prac Red Dot 2017 zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali, która odbędzie się 27 października w Berlinie.