IKEA zamyka swoje sklepy w Rosji i Białorusi

Sieć IKEA zamyka sklepy w Rosji i Białorusi już 4 marca. O decyzji kilka godzin temu poinformowała Ingka Group – właściciel sklepów IKEA.

“Wyniszczająca wojna na Ukrainie jest ludzką tragedią, a nasza empatia i troska dotyczą milionów ludzi” – czytamy w wydanym oświadczeniu. Firma poinformowała, że wojna wpływa na łańcuch dostaw produktów oraz na handel. “Z tych wszystkich powodów firma postanowiła tymczasowo wstrzymać działalność IKEA w Rosji” – czytamy.

Decyzja oznacza, że grupa Inter IKEA wstrzymuje cały eksport i import towarów z i do Rosji i Białorusi. Wstrzymana jest działalność zakładów produkcyjnych tej firmy w Polsce. To w Rosji produkowane są między innymi popularne szklanki POKAL, które można kupić w IKEA na całym świecie. Oznacza to również, że wszystkie dostawy od poddostawców są również wstrzymane.


Szwedzka firma ogłosiła też pomoc finansową dla Ukrainy. W najbliższych dniach przekaże 20 milionów euro na pomoc humanitarną dla osób, które uciekły ze strefy działań wojennych.

Sieć IKEA posiada 17 sklepów na rynku rosyjskim oraz jedno duże centrum logistyczne. W sierpniu 2021 roku sprzedaż detaliczna firmy na tamtejszym rynku wyniosła 1,6 mld EUR, stanowi to 4 proc. ogólnej sprzedaży IKEA na świecie.

Czytaj też: Ciekawostki | IKEA  | Rosja | Ukraina  | whiteMAD na Instagramie

fot. К.Артём.1, wikimedia.org, licencja: CC 4.0

źródło: materiały prasowe Ingka Group