IKONY TRŁ przyznane! Wyróżniono design polskich twórców

33 edycje, 1800 wystawców, 240 tys. gości – Targi Rzeczy Ładnych, największe targi designu w Polsce – świętują 10-lecie i z tej okazji przyznały po raz pierwszy nagrody dla 50 najważniejszych marek i twórców ostatniej dekady. IKONY TRŁ to lista 50 marek wybranych spośród wszystkich wystawców z historii Targów Rzeczy Ładnych. Wśród nich znalazły się czołowe polskie nazwiska i najlepsze butikowe marki, które przez lata stały się ulubieńcami publiczności. Nagrody zostaną wręczone podczas gali 10-lecia TRŁ, która odbędzie się na wyjątkowej edycji TRŁ ZIMA! 2-3 grudnia w hali EXPO XXI w Warszawie. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa wszystkich 50 nagrodzonych IKON TRŁ.

Ostatnie 10 lat to kawał fantastycznej historii współczesnego polskiego designu, ilustracji i rzemiosła. W tym czasie na Targach Rzeczy Ładnych pokazaliśmy ponad 1800 polskich marek i projektantów. Chcieliśmy im za te wspólne 10 lat podziękować, dlatego z tego ogromnego grona wybraliśmy firmy i osoby, które szczególnie cenimy, które stały się częścią historii TRŁ i historii polskiego designu w ogóle. To ulubieńcy publiczności, tacy jak Malwina Konopacka, Bartosz Kosowski, ÅOOMI STUDIO, Tartaruga, SWALLOW’S TAIL FURNITURE, czy Wydawnictwo Dwie Siostry. W ten sposób, po wielu dyskusjach, powstała lista 50 IKON TRŁ, na którą patrzymy z dumą i niedowierzaniem. To 10 lat historii Targów Rzeczy Ładnych w pigułce i najlepsza reklama polskiego designu i kreatywności – mówią założyciele TRŁ, Ajka Mroczkowska, Ania Pruszyńska i Paweł Stremski

Na liście IKON TRŁ znaleźli się wybitni przedstawiciele wielu dziedzin współczesnego projektowania – są marki meblowe, ceramiczne i kosmetyczne, są ilustratorki i ilustratorzy, są twórczynie i twórcy tekstyliów i tkanin, są najlepsze niezależne wydawnictwa dla dzieci, ale także słynna poznańska kwiaciarnia Kwiaty & Miut, czy twórczyni ozdobnych pinów Marcelina Jarnuszkiewicz.

Ta imponująca lista jest dokładnie taka jak TRŁ – to miks znanych marek i nazwisk, ale też małych firm, które od lat znajdują uznanie grupy wiernych fanów. Na liście są brandy i osoby, które stały się symbolami nowego polskiego designu, ale też takie, które po prostu bardzo lubimy i cieszymy się na każde spotkanie – tłumaczą organizatorzy Targów Rzeczy Ładnych.


Ogłoszeniu zdobywców IKON TRŁ towarzyszy wyjątkowa sesja zdjęciowa zrealizowana przez Ernesta Wińczyka i Kokę Skowrońską z warszawskiego studia Wunderkamera, a wszystkie IKONY będzie można zobaczyć na żywo na wystawie podczas wyjątkowej edycji Targów Rzeczy Ładnych TRŁ ZIMA!, która odbędzie się już 2-3 grudnia w EXPO XXI w Warszawie. Podczas targów zaprezentuje się ponad 300 znakomitych wystawczyń i wystawców z całej Polski, a swoje stoiska pokaże aż 36 marek i twórców, którzy znaleźli się wśród 50 IKON TRŁ. To największa w tym roku w Warszawie okazja na spotkanie z najlepszym nowym wzornictwem “made in Poland”.

Pełna lista wszystkich 50 IKON TRŁ

Aleksandra Morawiak – ilustracja

ÅOOMI STUDIO – ceramika

Aurelia & Zwei Frauen – tekstylia

Babaryba – dziecko

Bartosz Kosowski – ilustracja

BLUEBERRYTHINKS by Jagoda Stączek – ilustracja

Centrum Architektury – print

Czynie Ceramics – ceramika

Ćmielów Design Studio – ceramika

Dawid Ryski – ilustracja

Desiva Furniture – meble

ENDE Ceramics – ceramika

FOONKA – tekstylia

Glitch Lab – ceramika

GrowRaw – akcesoria

Hadaki – ceramika

Justyna Frąckiewicz – ilustracja

KALSTORE – print

kasia białek ceramika – ceramika

Katarzyna Bogucka – ilustracja

Kwiaty & Miut – kwiaty

LAS I NIEBO – tekstylia

Look At Me Plates – ceramika

Malwina Konopacka – ceramika

Marcelina Jarnuszkiewicz – akcesoria

Ministerstwo Dobrego Mydła – wellness

Mo61 Perfume Lab – wellness

Mosko Ceramics – ceramika

My Alpaca – tekstylia

Mydlarnia 4 Szpaki – wellness

NUDO design – meble

Papier plus druk – print

Paula Dudek – ilustracja

Paweł Jońca – ilustracja

Galeria Plakatu The Art of Poster Piotr Dąbrowski – print

Plantule Pillows – tekstylia

Purite – wellness

Stolarnia Dęborzyce – akcesoria

SWALLOW’S TAIL FURNITURE – meble

SZMAT SKŁAD – tekstylia

Szyszka – meble

TAR – lampy

Tartaruga – tekstylia

Trzask Ceramics – ceramika

Tu się Czyta – dziecko

Un’common – meble

Wood & Paper – meble

Wydawnictwo Dwie Siostry – dziecko

Wytwórnia – dziecko

Zakwas Studio – ceramika

zdjęcia: Wunderkamera

źródło: materiały prasowe TRŁ

Czytaj też: Polscy projektanci | Naczynia | Minimalizm | Grafika | Ceramika | whiteMAD na Instagramie