Inspirowane naturą. Minimalistyczne wnętrze domu pod Warszawą

Przestrzeń zaprojektowali architekci z pracowni 3XEL – Justyna Ławrynowicz oraz Patryk Ławrynowicz. Wnętrze domu ich projektu pełne jest naturalnych materiałów, opływowych kształtów i kojących wzrok dodatków.

Lokalizacja domu nieopodal lasu potęguje uczucie komfortu i spokoju bijącego z tego wnętrza. Drewno, stal, szkło, beton, kamień, forniry drewniane to materiały ponadczasowe. Użyte we wnętrzu godnie się starzeją i pozostają na lata. Paleta barw jest stonowana, motywem przewodnim jest naturalne drewno, biele, szarości i najbardziej kontrastujące czernie.

Właścicielom budynku zależało na tym, aby powstała przestrzeń w jak największym stopniu odpowiadała ich potrzebom. Dlatego architekci postanowili zmienić układ funkcjonalny, który przewidział deweloper, aby powstało wnętrze maksymalnie funkcjonalne i dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Wprowadzenie zieleni do wnętrza, a także różnych tkanin i faktur pozwoliło na zmiękczenie przestrzeni. Dekoracje okienne to lekkie jasne firany o lnianym splocie oraz grube ciężkie zasłony o mocnych kolorach grafitu i musztardowego brązu. Wnętrze domu zdobi szkło różnego rodzaju – szkło zbrojone w szafkach kuchennych nadaje lekkości wiszącej formie i wprowadza detal w postaci rozmytego obrazu szklanej i ceramicznej zawartości. Szkło zbrojone w drzwiach w holu i do garderoby wpuszcza światło do pomieszczeń, jednocześnie przysłaniając niechciane widoki.

Na piętrze powstała duża strefa sypialniana z szerokim i komfortowym przejściem do łazienki. Wystarczy otworzyć szklane drzwi, aby pomieszczenia wizualnie połączyły się w jedno. Dodatkowo przy sypialni zbudowano garderobę, dzięki której łatwiej zachować porządek we wnętrzu.


Przestrzeń dzienna miała korzystać z ogrodu, który jest doskonale widoczny przez ogromne przeszklenia. Częściowo otwarta na jadalnię i pokój dzienny kuchnia stała się sercem domu, miejscem spotkań z przyjaciółmi i wspólnego gotowania.

Jednym z większych wyzwań okazały się schody, autorski projekt Justyny i Patryka z pracowni 3XEL Architekci zrealizowany został z dbałością o detale przez ich wieloletniego wykonawcę. Ich minimalistyczna forma z balustradą w konstrukcji stalowej z siatką techniczną doskonale wpisała się w wytyczne inwestorów o elementach stylu industrialnego. Pomimo na pozór surowych elementów powstało wnętrze kojące zmysły, przytulne. W sumie zaprojektowana przestrzeń ma 140 m kw. powierzchni.

proj. 3XEL Architekci- Justyna Ławrynowicz, Patryk Ławrynowicz (www.3xel.pl)

fot. MIGDAŁ Studio (www.migdalstudio.com)

Czytaj też: Warszawa | Wnętrza | Ciekawostki | Dom | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły