Muzeum Hutnictwa

Inspirująca przestrzeń: Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zlokalizowane jest na terenie poprzemysłowym, w sąsiedztwie działających ciągle zakładów, w samym sercu dawnej Huty Królewskiej, położonej w centrum miasta (ok. 200 m w linii prostej od Rynku). Zrealizowany w 2020 roku projekt obejmował renowację zabytkowej dawnej elektrowni przy ul. Metalowców, która została zaadaptowana i rozbudowana o nową kubaturę.

Proste, surowe formy, elewacje ze stali kortenowskiej wraz z dużymi przeszkleniami odróżniają nowe kubatury od odrestaurowanej, autentycznej zabytkowej zabudowy. Muzeum mieści przestrzenie wystawowe wraz z multimedialną ekspozycją stałą, salę ekspozycji czasowych, wystawę malarstwa, sale wielofunkcyjne, szkoleniowe oraz niezbędne zaplecze muzealne i administracyjne.

Muzeum Hutnictwa


Najstarsza część budynku, w którym funkcjonuje Muzeum Hutnictwa zbudowana została w 1895 r. W momencie uruchomienia nowej siłowni Huty „Kościuszko” w okresie Planu 3-letniego 1947-1949 budynek starej elektrowni zmienił swoje przeznaczenie, choć dalej wchodził w skład Wydziału Elektrycznego huty. W latach 70. XX w. funkcjonowała tu rozdzielnia elektryczna wraz z magazynem silników. W 2010 roku miasto Chorzów zakupiło zabytkową halę od Banku Handlowego w Warszawie. W gronie ówczesnych lokalnych władz samorządowych pojawił się pomysł by to właśnie tu powołać pierwsze w Polsce muzeum hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej. Postanowiono zaprezentować w nim ponad 200 lat historii hutnictwa na terenie dzisiejszego Chorzowa.


W 2017 r. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (główny beneficjent) oraz Miasto Chorzów (partner projektu) stały się beneficjentami dotacji ze środków Unii Europejskiej. Projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska” został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Inwestycja została zrealizowana w latach 2018-2020. Idea Muzeum Hutnictwa w Chorzowie wyrasta z troski o pamięć i z głębokiego przekonania o jej życiodajnym znaczeniu. W sercu dawnej Królewskiej Huty powstała inspirująca przestrzeń, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stworzyć mają harmonijną całość. To tu opowieść o mieście, przemyśle oraz tworzących go od wieków ludziach staje się punktem wyjścia do refleksji nad stale zmieniającym się światem. Projekt rewitalizacji zabytkowej dawnej elektrowni Huty Królewskiej wykonało biuro BLANK Architekci.

Źródło: blankarchitekci.pl, muzeumhutnictwa.pl

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Muzeum | Zabytek | Historia | Architektura w Polsce