Źródło: Lab 3 Architekci

Inwestycja Kolejova1 w Poznaniu – synteza historii i współczesności

Kolejova1 powstaje w ścisłym centrum miasta. Inwestycja obejmuje budowę całkiem nowych obiektów, a także renowację i adaptację postindustrialnych budynków historycznych znajdujących się na poznańskim Łazarzu, przy ul. Kolejowej. Za projekt odpowiada poznańska pracownia architektoniczna Lab 3 Architekci.

Kolejova1 to wyjątkowa inwestycja, powstająca w samym sercu Poznania, na terenie tzw. Wolnych Torów. Jest to kilkadziesiąt hektarów dawnych terenów kolejowych na południe od Dworca Głównego. Od dziesięcioleci są one przedmiotem analiz i planów, które mają przekształcić ten obszar w nową śródmiejską dzielnicę. Teren pozostaje jednak nadal praktycznie niezagospodarowany.

Źródło: Lab 3 Architekci

Kolejova1


Kolejova1 łączy w sobie nowoczesność, zachowując przy tym odwołania do bogatej historii tego miejsca i zachowując unikatowy klimat Łazarza, obejmując także renowację zabytkowych elementów architektonicznych tej lokalizacji. Są to tereny dawnej Fabryki Maszyn i Lejarni Żelaza Napoleona Urbanowskiego, otwartej w tym miejscu w 1872 roku. Obecnie budynki pełnią funkcję magazynów i warsztatów. Zdegradowane obiekty zostaną nadbudowane i przekształcone w niskie czterokondygnacyjne budynki mieszkalne. Nowe kondygnacje zostaną cofnięte w stosunku do starych murów oraz będzie wykonana kontrastująca instalacja. Powstanie też aż siedemnastokondygnacyjny wieżowiec obłożony ceramiczną okładziną w kolorze cegły. Odrestaurowana zostanie także stara kotłownia z kominem stanowiącym obecnie dominantę całego założenia. W ramach inwestycji zostanie zbudowany trzykondygnacyjny podziemny parking oraz duży zielony dziedziniec.

Zabudowania obecnie i po przebudowie. Źródło: Google Maps i Lab 3 Architekci

Inwestycja obejmuje 187 lokali mieszkalnych (od jedno- do czteropokojowych) oraz przestrzeń pod 29 lokali handlowo-usługowych. Łączna powierzchnia wszystkich lokali w pierwszym etapie to 12 621 m2, a łączna powierzchnia lokali usługowych to 3022,78 m2. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2023 roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z zamiarami inwestora, firmy Novaform Polska, pierwszy etap budowy zostanie ukończony w 2025 roku.

Projekt: Kolejova1
Lokalizacja: Ul. Kolejowa 3, Poznań
Powierzchnia użytkowa: Ok. 12 700 m2
Główny projektant: Dominik Banaszak, Marcin Mleczak
Zespół projektowy: Marta Sowińska-Gąska, Łukasz Gąska, Beata Sieracka, Tomasz Grzegorek, Maciej Zaforymski, Piotr Rudnicki

Źródło: Novaform, architekturaibiznes.pl

Zobacz też: Kolej | Metamorfoza | Wieżowiec | Poznań | Miasto