IQOS: najbardziej designerski papieros na świecie

Niech nazwa artykułu was nie zmyli. Choć IQOS spełnia wiele funkcji kojarzonych z papierosami, to o paleniu nie ma tutaj mowy.

Na rynku dostępnych jest wiele elektronicznych papierosów. Jednak niewiele z nich otrzymało nagrody za design. Przykładem jest powstały w Szwajcarii IQOS. Minimalistyczny projekt urządzenia został już doceniony nagrodą reddot award oraz Good Design Awards.

IQOS to rewolucyjne urządzenie, które podgrzewa tytoń bez spalania go, wytwarzając aerozol zawierający nikotynę. Jest to o tyle istotne, że jeden podgrzany w ten sposób „papieros” zawiera średnio o 90-95 procent mniej szkodliwych substancji niż dym papierosowy. Urządzenie stanowi więc ciekawą alternatywę dla palaczy tradycyjnego tytoniu.

W pracach nad powstaniem urządzenia zaangażowani byli specjaliści z wielu branży, 430 naukowców i ekspertów pracowało w dwóch ośrodkach badawczo-rozwojowych Philip Morris International w Szwajcarii i Singapurze. Do tej pory badania pochłonęły ponad 4,5 miliardów dolarów! W tych cyfrach jest też polski akcent. Osobą odpowiedzialną za rozwój i komercjalizację produktu jest Mirosław Zieliński, Prezes ds. Nauki i Innowacji PMI, a Aleksandra Samulewicz jest wiceprezesem ds. produktów o potencjale obniżonej szkodliwości na region UE i nadzoruje wprowadzanie nowych produktów w Unii.


Równie zaangażowane były prace nad projektem urządzenia. Misji zaprojektowania podjęli się projektanci z biura Design Partners z Irlandii, a zespół projektowy liczył 9 osób. Designerzy stworzyli niewielkie pudełko, w którym zmieścili zaawansowaną technologię. Kupując urządzenie IQOS w zestawie prócz samego urządzenia, otrzymujemy pojemnik, który służy do przechowywania i ładowania baterii.

Akumulator pozwala korzystać z urządzenia przez kilka dni. Bateria może podgrzać około 20 sztuk wkładów HEETS. Za każdym razem po użyciu wkładu należy umieścić urządzenie w dedykowanym pojemniku. Jest to konieczne, by przygotować je do kolejnego podgrzania. Sam proces jest intuicyjny, co czyni z IQOS urządzenie łatwe w użyciu.

Po umieszczeniu wkładu wewnątrz należy przytrzymać przycisk. Po chwili IQOS wibruje i rozpoczyna się podgrzewanie tytoniu. Tutaj kluczem do sukcesu jest specjalna grzałka, która wykonana została ze złota, platyny i pokryta ceramiką. Po kilku sekundach urządzenie jest gotowe do użycia. Jeden wkład starcza na kilka minut. Gadżet sam poinformuje nas, kiedy zbliża się koniec podgrzewania tytoniu.

IQOS dostępny jest w kilku wersjach. Nam najbardziej spodobał się model w kolorze białym. Gadżet wygląda elegancko, a tworzywo, z którego został wykonany jest przyjemne w dotyku i odporne na zabrudzenia. Testowany przez nas model cały czas wygląda jak nowy, a białe tworzywo nie żółknie.

Szwajcarskie urządzenie do podgrzewania tytoniu docenili już wielbiciele dobrego designu. IQOS zdobył bowiem nagrodę w konkursie Good Design Awards 2017 oraz reddot.

zespół projektowy: Florent Cuchet, Diarmuid MacMahon, Cathal Loughnane, James Lynch, Sara Urasini, Bayden Filleul, Kyungil Chung, Peter Bevan oraz Michael Nolan.

zdjęcia: materiały prasowe