Prace wykończeniowe w domu lub mieszkaniu wiążą się z podejmowaniem wielu trudnych wyborów. Trzeba podjąć decyzję m.in. odnośnie do tego, czym zostanie pokryta podłoga. Niesłabnącą popularnością cieszą się panele podłogowe. Są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Jak wybrać odpowiedni odcień? Czym się kierować, dobierając kolor paneli podłogowych? Dowiesz się tego w naszym artykule!
Jakie panele podłogowe wybrać?
Najpierw warto ustalić, czym powinna charakteryzować się podłoga w poszczególnych pomieszczeniach. W przeciwnym razie może szybko stracić swój pierwotny wygląd albo właściwości. Tam, gdzie jest stosunkowo duże natężenie ruchu (salon, korytarz), warto zdecydować się na materiał o klasie ścieralności AC4 lub AC5. Dzięki temu podłoga szybko się nie zniszczy. W gabinecie, sypialni czy pokoju dziecięcym wystarczą panele podłogowe o klasie AC3 lub nawet AC2. Jeśli w całym domu lub mieszkaniu podłoga ma być jednakowa, najlepszym wyborem będą panele o klasie AC4.
Czym kierować się przy wyborze koloru paneli podłogowych?
Wybierając panele podłogowe, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii – przede wszystkim rozmiar pomieszczeń oraz styl, w jakim będą urządzone. Ponadto można dopasować podłogę do koloru ścian i stolarki. Na początku warto jednak wyjaśnić, co oznaczają dwa podstawowe terminy, związane z kolorystyką paneli podłogowych.
- Panele jasne: jasnobrązowe, jasnoszare, bielone.
- Panele ciemne: ciemnobrązowe, grafitowe i intensywnie szare.
Ogólna zasada mówi, że w małych pomieszczeniach lepiej sprawdzają się jasne panele, natomiast w dużych pokojach można położyć ciemną podłogę. Należy pamiętać o tym, że jasne odcienie są bardziej uniwersalne i prostsze w aranżacji. Jeśli wnętrze ma być urządzane od zera, warto ustalić, w jakim będzie stylu. Jeżeli jednak w grę wchodzi wyłącznie wymiana podłogi, a meble są już skompletowane, to trzeba dopasować panele do ich wyglądu.
Jak dopasować kolor paneli do ścian?
Dopasowanie paneli podłogowych do koloru ścian to istotna kwestia. Jest kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować. Przede wszystkim trzeba unikać łączenia wzorzystych podłóg z kolorowymi tapetami. Jeśli więc na ścianach jest dużo barw, to panele podłogowe powinny być stonowane, pozbawione wyraźnych nadruków, imitujących np. strukturę drewna. Pod uwagę należy wziąć także spójność tonacji kolorystycznej. Połączenie ciemnej podłogi z brązowymi lub granatowymi ścianami może okazać się nietrafione. Dobrym pomysłem będzie za to zastosowanie zasady kontrastu, według której zestawia się ze sobą jasne ściany i ciemną podłogę lub odwrotnie.
Jakie meble do jasnej podłogi?
Jasna podłoga daje spore pole do manewru. Sprawdza się w większości pomieszczeń i stosunkowo łatwo jest dobrać do niej kolor ścian oraz mebli. Warto podkreślić, że także w tym wypadku duże znaczenie ma utrzymanie wszystkich elementów w jednakowej tonacji kolorystycznej. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór mebli w kolorze zbliżonym do koloru podłogi, jednak aby ożywić nieco całą aranżację, warto dobrać dodatki w mocniejszych, wyróżniających się barwach. Inna zasada mówi, aby kupować meble o dwa tony ciemniejsze niż podłoga.
W jakim kolorze powinny być meble stojące na ciemnej podłodze?
Ciemne podłogi sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej eleganckie, stylowe, ale też przytulne. Aby uzyskać taki efekt, pokój musi być jednak odpowiednio duży i nasłoneczniony. Bezpiecznym rozwiązaniem jest połączenie jasnych mebli oraz ścian z ciemnymi panelami podłogowymi.
Dużą popularnością cieszą się obecnie szare panele, jednak dopasowanie do nich pozostałych elementów wyposażenia nie jest łatwe. Dobrze może się sprawdzić połączenie szarej podłogi i grafitowych mebli z elementami w kolorze naturalnego drewna. Jest to rozwiązanie dla osób, które lubią styl nowoczesny, industrialny lub minimalistyczny.
Wybór koloru paneli podłogowych – podsumowanie
Jak widać, jest mnóstwo czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając kolor paneli podłogowych. Ogromne znaczenie ma to, czy trzeba dopasować podłogę do konkretnych mebli, czy odwrotnie. W obu przypadkach można osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Powyższe zasady pomogą w podjęciu właściwej decyzji, ale warto również poszukać inspiracji w katalogach wnętrzarskich. Należy pamiętać o tym, że znacznie łatwiej jest przemalować ściany lub zmienić dodatki – a nawet meble – niż zrywać podłogę i układać nową.
Artykuł sponsorowany