Jak dobrze projektować publiczne przestrzenie? Kompleks Business Garden daje przykład

Business Garden to kompleks siedmiu nowoczesnych budynków w Warszawie. Lobby wszystkich obiektów zaprojektowali architekci z londyńskiego biura turnerbates Design & Architecture. Wybraliśmy dwa, które najlepiej pokazują nowoczesne podejście w projektowaniu przestrzeni wspólnych.

Powstałe lobby to przykłady nowych koncepcji projektowych w kompleksach biurowych. Autorzy chcieli, by stanowiły przykład innowacyjności i gościnności. Wszak w kompleksie swoje siedziby ma wiele firm i dziennie z lobby korzysta mnóstwo osób, wiele z nich jest tu dopiero pierwszy raz, dlatego tak ważny jest przemyślany projekt, przyjazny zarówno dla pracowników, jak i osób, które odwiedzają budynek sporadycznie.

Do przygotowania projektu firma Vastint zaprosiła biuro turnerbates Design & Architecture. Zadanie nie było łatwe bo architekci pracowali w zbudowanym już obiekcie z funkcjonującymi recepcjami. Cel był taki, aby przekształcić tradycyjne, zimne lobby w miejsce, w którym można się zatrzymać. Projektanci chcieli odejść od koncepcji lobby jako miejsca, przez które tylko przebiegamy, by szybko wejść do windy i usiąść przy swoim biurku. W zaprojektowanych lobby jest przytulnie niczym w domu. Jednocześnie przestrzenie zostały zaplanowane w taki sposób, aby można tu było popracować z komputerem i zorganizować biznesowe spotkanie. Pracownicy mogą się tu zatrzymać i zrelaksować z kubkiem kawy w dłoni. Ustawiono też specjalną półkę do wymiany książek.

Architekci wypełnili przestrzeń wygodnymi fotelami, drewnianymi ławkami i regałami. Meble wykonane zostały z drewna dębowego, co wizualnie ociepliło przestrzeń. Nie znajdziemy tu tradycyjnej lady recepcji, zamiast tego jest wielofunkcyjne biurko wspierane przez samoobsługowy kiosk do rejestracji. Dodatkowo ściany ozdobiły ręcznie wykonane elementy autorstwa turnerbates Design & Architecture.


Każdy budynek opowiada inną historię o mieście, co znajduje odzwierciedlenie w palecie kolorów, przedmiotach i grafikach. Wśród członków naszego zespołu są artyści, którzy samodzielnie projektują dzieła sztuki, by następnie umieścić je w projektowanej przestrzeni. Każda ściana ma niepowtarzalny charakter i kolorystykę – tłumaczy Jess Hill z pracowni Turnerbates Design & Architecture.

Na ścianie znalazła się instalacja Kaza x Next Ship ‘Tre’, którą tworzą charakterystyczne trójkąty. To element, który często pojawia się w realizacjach Vastint, ale zawsze wygląda inaczej. Architekci układają trójkątne elementy w różny sposób oraz wybierają inną kolorystykę. Najczęściej decydują się na pastelowe barwy, które są kojarzone z tak zwanym “stylem skandynawskim”. 

 

Ważnym elementem była też ekologia. W 2017 roku kompleks Business Garden zdobył certyfikat LEED Platinum, dlatego architekci musieli korzystać z ekologicznych materiałów. Pozyskali je od zaufanych dostawców, przykładem jest drewno, które pochodzi ze zrównoważonych plantacji.

W naszych projektach wykonanych dla Vastint korzystaliśmy z nowoczesnych materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak Richlite [tworzywo wyprodukowane z warstw ekologicznego papieru – przyp. red.] – dodaje Jess Hill.

Podobnymi zasadami architekci kierowali się projektując lobby hotelu, który działa w Business Garden. Niżej znajdziecie jego opis.

Atrakcyjną wizualnie przestrzeń architekci z biura turnerbates Design & Architecture stworzyli projektując lobby w Sound Garden Hotel. Aby zrealizować śmiałą wizję architekci zmienili jego układ funkcjonalny.

Przeprojektowaliśmy przestrzeń tak, aby stworzyć poszczególne strefy, które zyskały indywidualny charakter. Przenieśliśmy bar w nowe miejsce, by uczynić z niego centralny element wnętrza. Tył baru ozdobiła instalacja przypominająca fale dźwiękowe – to nawiązanie do wartości marki Sound Garden. Z kolei restauracja nie miała przypominać biurowej kantyny, ale stanowić ciepłą przestrzeń, która będzie zachęcać gości do zatrzymania się i zrelaksowania – mówi Jess Hill.

Hotelowe lobby wyróżniają mocne kolory mebli oraz ścian. Aby nawiązać do natury wnętrze wypełniają liczne elementy z drewna, które często mają organiczne kształty. Warto zwrócić uwagę na rzeźbiarską formę sufitów, które nie tylko tłumią hałas i skrywają instalacje, ale przede wszystkim dobrze wyglądają. Po wprowadzonych zmianach lobby ma prosty i czytelny układ – nie sposób się tutaj zgubić, wręcz przeciwnie – od razu wiadomo, gdzie podejść, by zgłosić swój przyjazd, dokąd udać się na kawę czy odpocząć z książką w dłoniach. Tak klarowny układ docenią zwłaszcza ci, którzy odwiedzą Sound Garden Hotel po raz pierwszy.

Kompleks budynków Business Garden zaprojektowały pracownie architektoniczne JSK Architekci. Chcecie przekonać się, jak prezentują się lobby na żywo? Business Garden znajduje się przy ulicy Żwirki i Wigury 18 w Warszawie.

Czytaj też: Wnętrza | Drewno | Ekologia | Warszawa | Biuro

fot. Radek Gałczyński, źródło: Vastint Poland