Jak samemu zrobić doniczkę? Podpowiada artystka Annie Sloan [INSTRUKCJA]

Znalezienie kreatywnego zajęcia może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie w tych niepokojących czasach, w których wszyscy nagle się znaleźliśmy. Brytyjska artystka Annie Sloan podpowiada, jak samodzielnie w domu zrobić wytrzymałą doniczkę.

Dla mnie malarstwo to najlepszy sposób na odstresowanie. Jeśli jesteś w domu sam lub z dziećmi, wzięcie pędzla w dłoń może okazać się cudownie kojące, spróbuj. Nie jestem z tych, którzy mogą się wyłączyć w pozycji pół-lotosu (zaczynam wtedy myśleć o czymś, co powiedziałam 10 lat temu lub przypominam sobie e-maila, na który muszę pilnie odpowiedzieć). Muszę działać, być w ruchu, aby osiągnąć ten doskonały stan uważności, w którym człowiek jest spokojny i zrelaksowany. Malarstwo jest dla mnie jak medytacja – zwierza się brytyjska artystka.

Jak zrobić doniczkę


Będziesz potrzebować:
Chalk Paint TM
Mały pędzel
Beton dekoracyjny
Plastikowe opakowania np. po jogurcie

Zgromadź plastikowe opakowania, które podobają ci się ze względu na kształt i wielkość. Wyczyść je dokładnie i wysusz – będą stanowiły formę do przygotowania betonowych doniczek. Dobierz je parami – większą i nieco mniejszą. Weź pudełko, które będzie stanowiło zewnętrzną formę i pomaluj je w środku farbami w dowolne wzory. Kolory z mocnymi pigmentami będą do tego najlepsze.

Przygotuj masę betonową, a następnie wlej ją do wymalowanej formy mniej więcej do połowy wysokości. Postukaj pudełkiem o blat, aby zlikwidować bąbelki powietrza, a następnie wciśnij w beton mniejsze opakowanie tak, by jego poziom uniósł się do brzegu spodniej foremki. Włóż do wewnętrznego opakowania kamień, który utrzyma je w jednej pozycji i będzie dobrze dociskał masę, kiedy ta będzie zastygać. Poczekaj aż beton wyschnie. Zwykle wystarczy doba.

Aby wyjąć gotowe doniczki wystarczy przewrócić pudełka do góry dnem – wysuną się z zewnętrznej warstwy. Wewnętrzne foremki trzeba delikatnie wykręcić z utwardzonego betonu. Szansę na powodzenie całej operacji zwiększysz, jeśli warstwa cementu, czyli dystans między formą zewnętrzną i wewnętrzną będzie miał około 1 cm. Jeśli stwierdzisz, że doniczki mają za mało koloru zawsze możesz go dodać na koniec np. pomalować brzeg – to wygląda bardzo efektownie. Odrobina lakieru po wewnętrznej stronie doniczki, w której zasadzona będzie roślinka, pomaga zatrzymać absorbowanie wody z ziemi. Voila! Gotowe.

Projekt przygotowała Hester van Overbeek, malarka-rezydentka Annie Sloan.

Czytaj więcej: Zieleń | Rośliny | Ceramika

źródło: materiały prasowe Annie Sloan