Jak stworzyć udany związek? Absolwentka polskiej uczelni stworzyła grę dla par

Gra ma pomóc parom, które zastanawiają się czego właściwie oczekują od związku i od partnera. 

TUMAR to talizman i gra dla par, dzięki którym można zbudować bliską relację opartą na równości. Grę zaprojektowała pochodząca z Kirgistanu Zhyldyz Kozhoiarova, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS. Jej projekt to zaproszenie do dyskusji na temat traktowania kobiet na Bliskim Wschodzie. Projektantka zanim stworzyła TUMAR przeprowadziła rozmowy z trzema pokoleniami kobiet z Kirgistanu. Pytała o ich prawa, a także poczucie dyskryminacji. Pomysł wprawdzie zrodził się w Azji, ale porusza tematy uniwersalne dla różnych kręgów kulturowych, bo mówi o normach płciowych i społecznych.

Chciałam, żeby mój projekt zmieniał myślenie. Dwa lata temu wzięłam ślub i kiedy po nim odwiedziłam swój kraj, dostrzegłam, że jestem tam traktowana inaczej niż mój mąż. Od 18 lat mieszkam w Europie i jestem przyzwyczajona do tego, że mężczyzna i kobieta są równi. W Kirgistanie, tak jak inne kobiety, nie miałam prawa do głosu – tłumaczy Zhyldyz.

Z roku na rok rośnie odsetek małżeństw, które rozwodzą się po 2-3 latach od zawarcia związku. Wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy, w jaką relację wchodzi, jakie ma potrzeby i nie wie, czego oczekuje od siebie, a także od partnera.

Talizman ma pomóc w budowaniu relacji i podjęciu decyzji o wejściu w dojrzały związek. Zadaje trudne, często kontrowersyjne pytania, dzięki którym możemy sprawdzić, czy darzymy się zaufaniem, jakie mamy priorytety we wspólnej przyszłości i jakie zasady ustalimy. Pytam m.in. o to, czy wyobrażasz sobie, że będziesz odgrywać rolę stereotypowej pani domu? Jak wyobrażacie sobie relacje z rodziną i przyjaciółmi po ślubie? Jak zaplanujecie budżet i kto go będzie kontrolował? – wymienia projektantka.


TUMAR składa się z dziewięciu różnych elementów z grawerami, które przedstawiają najważniejsze obszary życia: miłość, seks, dzieci, finanse, relacje, praca oraz kariera, tradycje, religia i duchowość. Części układa się w totem, razem decydując o kolejności sfer. Zestaw zawiera także karty z pytaniami o równość i partnerstwo. Do każdej z dziewięciu sfer Zhyldyz opracowała zestaw pytań, np. dotyczący miłości: co zrobić, żeby zachować ją na całe życie? Jak pielęgnować miłość? Co się stanie gdy miłość wygaśnie?

Projekt wykonany jest z surowców naturalnych: drewna orzechowego, dębu, jesionu, gliny oraz filcu.

źródło: SWPS