Jak wypełniać miejskie plomby? Przykładem skromny budynek

Miejskie plomby to dziś często ostatnie przestrzenie w centrach miast, które jeszcze czekają na zagospodarowanie. Stworzenie dobrego projektu dla małej działki, wokół której istnieją już zabudowania często stanowi spore wyzwanie. W mieście Brno w Czechach postawili na minimalizm.

Budynek mieszkalny znajduje się przy ulicy Bratysławskiej 51 w Brnie. Jego projekt powstał w pracowni CL3 (Roman Gale, David Bureš, Radek Pasterný). Inwestor chciał zbudować tutaj budynek, w którym znajdą się tanie mieszkania na wynajem, z których skorzystać mogłyby osoby, które nie otrzymały kredytu na zakup własnego lokalu.

Inwestorowi zależało, by nowy budynek był stosunkowo tani w budowie i eksploatacji. Architekci zaprojektowali go zakładając wykorzystanie niedrogich materiałów, pozbawili ozdobnych detali i umiejętnie rozplanowali przestrzeń, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępną powierzchnię.

Miejska plomba zamknęła niedokończoną oś kamienic z okresu przedwojennego. To siedmiopiętrowy budynek, którego elewację wyznaczają kwadratowe loggie i prostokątne okna. Od strony podwórka zbudowano garaż, na dachu którego powstał taras.

Wnętrze klatki schodowej utrzymane jest w bieli. Monotonię przełamano stosując czerwone dodatki, które ciągną się od najniższej kondygnacji aż po sufit. Część gospodarczą zaplanowano na pierwszym piętrze. W tej części zbudowano komórki lokatorskie. Poziom drugi zajmuje garaż z dziewięcioma stanowiskami dla potrzeb lokatorów.


Na trzecim piętrze zbudowano trzy mieszkania i świetlicę, z której można wejść na dach garażu. Wyżej znajdują się apartamenty z jedną lub dwiema sypialniami z aneksem kuchennym.

System konstrukcyjny budynku zaprojektowano głównie jako monolit żelbetowy, na który składa się siatka fundamentowa wsparta na palach wielkośrednicowych oraz żelbetowe ściany nośne, słupy i płyty stropowe na poszczególnych kondygnacjach. Na wyższych kondygnacjach żelbetowe konstrukcje pionowe zostały częściowo zastąpione ścianami z cegły.

fot. Tomáš Slavík, www.tomasslavik.cz; Barbora Kudelová

Czytaj też: Czechy | Miasto | Ciekawostki | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie