Jak zaaranżować ogród pod kątem letniego wypoczynku?

Dla wielu osób przydomowy ogród to prawdziwy azyl. Korzystać z niego można nie tylko latem, choć wtedy spotkania towarzyskie z pewnością przybierają na sile. Przy odrobinie wysiłku stworzysz jednak przestrzeń, w której zrelaksujesz się od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. W przyjaznym otoczeniu odpoczniesz po ciężkim dniu, spędzisz czas przy książce, zaprosisz przyjaciół na wieczornego grilla lub podejmiesz rodzinę weekendowym śniadaniem. Zaaranżowanie takiego miejsca wcale nie wymaga dużego nakładu finansowego i znacznego wysiłku. Wystarczy zastosować kilka ciekawych rozwiązań i kierować się wyobraźnią. O czym warto pamiętać, planując wyposażenie takiej przestrzeni?

1. Meble ogrodowe

2. Tekstylia

3. Oświetlenie i dodatki

4. Otoczenie zielenią

Nawet tradycyjny ogród może zyskać zupełnie nowy charakter, jeśli zadbasz o oryginalne wyposażenie.

Meble ogrodowe

Trudno wyobrazić sobie rodzinne i koleżeńskie spotkania w ogrodzie, poczęstunek i letni obiad bez odpowiedniego wyposażenia. W pierwszej kolejności weź więc pod uwagę meble. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli, różniących się wzornictwem i sposobami wykończeń. W zależności od wybranego typu sprawdzą się zarówno w przestronnych ogrodach, jak i na znacznie mniejszych przestrzeniach, balkonach lub tarasach. Do wyboru masz wersje drewniane, metalowe, wykonane z rattanu lub technorattanu albo wielu tworzyw. Jeśli masz odpowiednio dużo miejsca, wybierz komplet złożony z sofy, foteli lub krzeseł i stołu. Aby stworzyć kameralny azyl, zdecyduj się na rozkładane leżaki i przytulne fotele kokony.

Jakie powinny być meble ogrodowe? Przede wszystkim odporne na działanie czynników atmosferycznych. Postaw na trwałe i łatwe w czyszczeniu materiały.

Tekstylia

Ogrodowy wystrój znakomicie wykończą materace nakładane na siedziska, pledy, kolorowe poduszki i koce. Tekstylia nadadzą aranżacji przytulny, domowy charakter. Okażą się również niezastąpione podczas chłodniejszych wieczorów spędzanych w gronie przyjaciół lub z drugą połówką. Możesz pobawić się różnymi stylami i kolorami, sięgając albo po tkaniny w zbliżonej tonacji, albo podążając w kierunku boho i wykorzystując prawdziwą feerię kolorów. Poduchy i koce przydadzą się zarówno w ogrodzie, jak i w altanie czy na balkonie.

Oświetlenie i dodatki

Nastrojowym dopełnieniem wygodnych mebli i pełnych uroku tekstyliów będzie oświetlenie. To łatwa i ekonomiczna metoda pozwalająca wprowadzić w przestrzeń szczególny klimat. Wybór jest naprawdę szeroki. Możesz zdecydować się na żywy ogień w postaci latarenek, świeczek i lampionów albo wybrać bezpieczniejsze oświetlenie ledowe i solarne. W przypadku dużych ogrodów efektownie prezentują wysokie lampy stylizowane na latarnie. Balustrady to idealne miejsce na wyeksponowanie łańcuchów świetlnych.

Otoczenie zielenią

Zieleń w ogrodzie jest czymś zupełnie naturalnym – to od niej powinno się rozpoczynać i na niej kończyć każdą aranżację. W pierwszej kolejności zadbaj o podstawę, czyli o wypielęgnowany trawnik i rosnące na nim rośliny, drzewa i krzewy. Później możesz uzupełniać wystrój efektownymi donicami z wyposażeniem: zarówno stojącymi, jak i zawieszanymi. Wybierz kolorowe kwiaty – szczególnie pięknie zaprezentują się te długo kwitnące, na przykład hortensje, tawulka czy fioletowa kocimiętka. To one będą cieszyć oko przez długie miesiące: od wiosny aż do jesieni. Różnicuj gatunki tak, by pojawiały się w różnym czasie. Maciejka, choć niepozorna, pięknie pachnie. Podobny efekt osiągniesz za pomocą lawendy. Urokliwe są również ogródki ziołowe.

Czytaj też: Zieleń | Architektura w Polsce | Miasto | Ciekawostki



źródło: Materiał Partnera