Jest bardzo nietypowy. Jednorodzinny dom wśród drzew

Architekt określił ten projekt mianem “Pini Casa”. Jednorodzinny dom wśród drzew zaprojektował Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM ARCHITEKT. Jego nazwa odwołuje się do sosny (pini), stąd określenie, które tłumaczyć można jako “Dom w Sosnowym Lesie”. Projekt budynku powstał dla fana motoryzacji, dlatego we wnętrzu musiało się znaleźć miejsce dla licznych aut.

To wyrazisty projekt. Modernistyczny dom zaprojektowany został wśród drzew, a jego budowa rozpocznie się w 2024 roku. Projekt ma dowodzić, że nowoczesna architektura może korespondować z naturą, a jej obecność nie musi oznaczać wycinki drzew.

Oryginalna forma bryły o dwóch twarzach, z jednej strony dynamiczna  a z drugiej statyczna, to ona tworzy niebywale nowoczesny a zarazem minimalistyczny dom – mówi autor projektu.

Projektowany w prostym stylu, nieskomplikowany układ pomieszczeń i ich funkcjonalność to mocne zalety Pini Casa. Tomaszewski przytacza tu przykład zaczerpnięty z… kuchni włoskiej:

Włoska kuchnia potwierdza tezę, że siła tkwi w prostocie. Włoskie potrawy są lekkie i minimalistyczne, oparte na składnikach prostych, lecz zawsze najwyższej jakości, tworzą kompozycje którym nie da się oprzeć. Podobnie jest w architekturze i w moim projekcie Pini Casa – dodaje architekt.

Lokalizacja budynku wymagała przygotowania przemyślanego projektu. Działka cała w sosnach, to idealne miejsce na wypoczynek w błogim towarzystwie natury. Tomaszewski zdecydował aby „wtopić” naturę w obiekt. To „wtopienie” właśnie ma podwójne znaczenie, bo z jednej strony bryła nie jest wykrzyknikiem postawionym w pejzażu, a z drugiej – okładzina elewacji, design monogramów oraz wielkie przeszklenia sprawiają, że wnętrze przenika się z zewnętrzem. Dynamiczna, geometryczna całość z wyraźnie zaznaczoną masywną fasadą domu, stanowi całość. Stonowane barwy wykończeniowe uspakajają kompozycję i przekonują, że forma ma tu pierwszoplanowe znaczenie.

Indywidualność artystyczna projektanta przejawia się również w dedykowanym wzorze ułożenia ceowników aluminiowych, co dodatkowo podkreśla charakter. Seria Renson LinArte według projektanta pasuje tu najlepiej i dała możliwość ułożenia długich odcinków w klasycznym układzie jodły francuskiej. Z kolei techniczny, zewnętrzny rys wzmacnia przemyślany i nietypowy detal. Wzbogaca pokaźny front domu. Kształt przypominający sosnę w prostym niemalże dziecięcym rysunku ma tu dużo głębszy przekaz.


Tomaszewski musiał połączyć pasję klienta ze spokojem życia w środku lasu. Właściciel chciał mieszkać w cichym miejscu, aby poczuć wytchnienie od niepokoju, jaki powstaje przebywając z autami o niesamowitej mocy, dźwięk silników sprawia, że na skórze pojawiają się dreszcze, ale czasem towarzyszy im zawrót głowy. Tym luksusowym i mocnym autem jest Lamborghini Aventador SVJ. Reflektory w tym modelu mają dynamiczny kształt, który od razu zainspirował architekta w pracy nad projektem domu Pini Casa. W efekcie powstała wyrazista bryła, która nawiązuje do świateł tego modelu.

W sumie dom wśród drzew ma trzy kondygnacje i 620 m kw. powierzchni. Garaż zaprojektowany został na poziomie -1 i może pomieścić aż osiem samochodów. Salon znalazł się na parterze, podobnie jak cała strefa dzienna. Część prywatna powstała na wyższych kondygnacjach i składa się z sypialni.

Pini Casa to dom który wyjaśnia tożsamość jego właścicieli poprzez swoją formę, wymowę zastosowanych symboli i jego wizualną wyrazistość. Dom jest dziełem sztuki, a mieszkańcy czują się w nim spokojnie, mając swoje piękne miejsce na ziemi – opisuje REFORM Architekt.

_

O pracowni:

REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało kilka tysięcy projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych. Biuro projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz. Ponadto stanowią silne wsparcie projektowe dla inwestycji komercyjnych. Obecnie zespół tworzą specjaliści z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz. REFORM Architekt jest laureatem wielu konkursów m.in. Iconic Award, German Design Award, czy European Property Awards Architecture. W tym ostatnim – trzy lata z rzędu domy jego projektu zyskały tytuł „najlepiej zaprojektowany dom w Polsce”.

źródło: REFORM Architekt

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Modernizm | Elewacja | Minimalizm | REFORM Architekt | whiteMAD na Instagramie