lobby hotelu w Wietnamie

Jest całe z bambusa. Nietypowe lobby hotelu w Wietnamie!

Lobby hotelu w Wietnamie znajduje się na malowniczej wyspie Phu Quoc w prowincji Kien Giang. Jest częścią kompleksu wypoczynkowego o nazwie Grand World Phu Quoc. Konstrukcja odzwierciedla wietnamską kulturę oraz zamiłowanie do ekologii, na czym najbardziej zależało pracowni architektonicznej Vo Trong Nghia Architects, odpowiedzialnej za powstanie tego nietypowego obiektu. 

Wyspa Phu Quoc o łącznej powierzchni 547 kilometrów kwadratowych znajduję się w zatoce tajlandzkiej 45 kilometrów od granicy z Kambodżą. Jej rozmiar sprawia, że jest ona największą wietnamską wyspą. Słynie ona z posiadania jednych z najbardziej dziewiczych plaż na świecie, wielu bardzo rzadkich gatunków zwierząt oraz ze znajdującej się tam dżungli należącej do Światowego Rezerwatu Biosfery niezmienionej przez człowieka. Zlokalizowane jest na niej również międzynarodowe lotnisko zbudowane w 2012 roku.

Na swoim obszarze Phu Quoc posiada również jedną z dziesięciu najpiękniejszych plaż na świecie — według BBC o nazwie Bai Dai, nad którą zlokalizowany jest właśnie luksusowy hotel wypoczynkowy Grand World Phu Quoc zbudowany w 2019 roku. Zajmuje on oprawie jeden kilometr kwadratowy powierzchni wyspy oraz koszt budowy wyniósł oszałamiające 7500 miliardów dongów wietnamskich (około 1,3 miliarda złotych). Oprócz licznych willi i apartamentów w jego skład wchodzą m.in.: fragment Parku Narodowego Phu Quoc oraz malownicza wioska rybacka Ham Ninh.

Lobby hotelu w Wietnamie weszło w skład kompleksu w 2021 roku i od razu stało się nowym symbolem kurortu. Założeniem projektu było zbudowanie zapadającego w pamięć nowego centrum powitalnego dla gości hotelowych, jakim stała się konstrukcja w całości wykonana z bambusa. Pracownia wykorzystała do konstrukcji aż 42 tysiące ręcznie rzeźbionych pałeczek bambusa pustych w środku.

Cały obiekt o łącznej powierzchni 1460 metrów kwadratowych jest wysoki na 15 metrów. Został wykonany przy użyciu dość trudnych metod budowlanych, z których słynie pracownia. Do łączenia łodyg bambusa wykorzystano szpilki i liny (również wykonane z bambusa). Konfiguracja łuków, kopuł jest zwarta, lecz daje zarazem wrażenie przejrzystości dzięki strukturze siatki.

Konstrukcje dookoła otacza płytki zbiornik wodny. Wnętrze ma nawiązywać swoim kształtem do kwiatu lotosu i wietnamskiego bębna z brązu co jest nawiązaniem do wietnamskiego ducha narodowego, bowiem lotos jest narodowym kwiatem Wietnamu, a bębny z brązu jest uważany przez Wietnamczyków za skarb ich kultury.

Sam bambus jest w Wietnamie symbolem dobrych cech narodu wietnamskiego, takich jak solidarność, lojalność, szlachetność i niezłomność.

Bambus to ‘zielona stal XXI wieku’. Materiał ten, którego w moim rodzinnym Wietnamie jest pod dostatkiem i  jest niedrogi, szczególnie dobrze nadaje się do tworzenia otwartych lub półzewnętrznych przestrzeni“. – mówi Naghia, założyciel pracowni.

Dużą dozę dziennego światła budynek zawdzięcza świetlikom wplecionym w lekko spadzisty dach pokryty strzechą, natomiast naturalną wentylację właściciele lobby zawdzięczają właśnie bambusowej siatce oraz naturalnym powiewom bryz morskich na wyspie.

Światło wpada do środka, a wraz z naturalnym kolorem bambusa tworzy ciepłą i intymną atmosferę, mimo że konstrukcja jest otwarta pod względem przepływu powietrza” – dodaje Naghia

O pracowni: 

Vo Trong Nghia Architects — pracownia architektoniczna założona w 2006 roku przez Vo Trong Nghia z biurami w Ho Chi Minh City i Hanoi w Wietnamie. Oprócz pracy z bambusem studio jest znane z poszukiwania różnych energooszczędnych rozwiązań architektonicznych oraz z wprowadzania roślin do wielu swoich projektów. W wietnamskiej zatoce Ha Long biuro Nghia zaprojektowało willę, której betonowe ściany porastają drzewa, a balkony hotelu w Danang pokrywają tropikalne rośliny.

Czytaj też: Wietnam | Ciekawostki | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Rośliny | Podróże

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://vtnarchitects.net
Zdjęcia: https://www.instagram.com/oki.hiroyuki.47/