Fifny Dom zaprojektowali architekci z pracowni Wartość Dodana. Budynek powstał na Winogradach w Poznaniu. To minimalistyczny i nowoczesny budynek, który przyciąga uwagę swoją geometryczną formą.
Projekt budynku powstał dla Agnieszki i Jacka, którzy zwrócili się do architektów już dwa lata temu. Zespół Wartość Dodana dobrze poznał ich oczekiwania. Podczas rozmów ustalili ogólne wytyczne: wnętrza miały być wysokie, pełne światła i stonowane, ale z lekkim twistem.
Wiedzieliśmy, ze bardzo ważny będzie pragmatyzm i funkcjonalność, ale szukaliśmy jeszcze jakiegoś wyróżnika. Na zakończenie rozmowy Agnieszka powiedziała: „to ma być taki fifny dom” i ta fifność z nami została już do końca realizacji – opisują autorzy projektu.
Fifny czyli jaki? Słowo „fifny” w poznańskiej gwarze oznacza zgrabny, szykowny lub zręczny. Słowo pochodzi z języka niemieckiego.
Dom zbudowany został w drugiej linii zabudowy w pobliżu Cytadeli w Poznaniu. Stanął na działce, która ma 250 m kw. powierzchni. Wcześniej w tym miejscu znajdował się niewielki budynek usługowy. Dawne zabudowania wyburzono, ale zachowano rosnące na działce stare drzewo. Architektom udało się zaprojektować piętrowy budynek z garażem, który ma 155 m kw. powierzchni.
Dogęszczenie tkanki miejskiej pozwoliło nam wykorzystać istniejącą infrastrukturę i ograniczyło negatywne skutki ekonomiczne rozbudowy przedmieść. Wpisuje się to idealnie w charakter naszej pracowni, gdyż głównie projektujemy w gęstej tkance miejskiej, dbając o lokalne zasoby ekonomiczne i ekologiczne – dodają architekci.
Dom zbudowany został dla pięcioosobowej rodziny, w której jedna pracuje zdalnie. Dlatego konieczne było stworzenie w środku komfortowego miejsca do pracy. W sumie budynek został oddany do użytku w zaledwie 16 miesięcy od rozpoczęcia procesu projektowego.
Architekci zaprojektowali dom w Poznaniu jako budynek energooszczędny i ekologiczny. Budynek wykonany został w konstrukcji szkieletowej drewnianej w systemie prefabrykatów Steico. Przegrody zewnętrzne wypełniono zadmuchem z wełny drzewnej. O optymalną temperaturę wnętrza dba pompa ciepła, która wspomagana jest wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Dodatkowo na dachu umieszczono panele fotowoltaiczne, które rekompensują pobór energii elektrycznej.
Dom ma duże przeszklenia od południowej strony. Okna wpuszczają do wnętrza dużo światła i pozwalają ogrzać przestrzeń. Intensywność wpadającego do wnętrza światła można regulować dzięki żaluzjom zewnętrznym. Dodatkowo system uchylnych świetlików pozwala na szybkie obniżenie temperatury. Właściciele korzystają z nich głównie latem.
Z uwagi na budowę w 3 granicach działki elewacje NRO wykonano z płyt włókno-cementowych Equitone (https://www.equitone.com/pl), oraz mineralnych płytek klinkierowych Elastolith. Proces realizacji również stanowił wyzwanie bo budowa nie miała miejsca na zaplecze, a pozostała wolna część działki została odcięta od drogi w trakcie wznoszenia budynku. Był to kolejny czynnik który wpłynął na wybór technologii prefabrykowanych – podkreślają autorzy projektu.
Architekci zaprojektowali też wnętrze domu. Minimalizm został tam połączony z funkcjonalnością. Projektanci zadbali o zachowanie długich perspektyw, przebijających budynek oraz widoków na zieloną tkankę dzielnicy. Świetliki budują klimat wnętrza, wprowadzając światło naturalne do salonu, klatki schodowej i pralni. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie pomieszczenia na piętrze są naturalnie oświetlone.
W środku dominuje biel, którą ocieplono naturalnym drewnem. Całość uzupełniono delikatnymi kolorami i szarościami.
Autorzy projektu domu i wnętrz: Wartość Dodana Architekci sp. z o.o. (www.wartoscdodana.com); mgr inż. arch. Jacek Łożykowski; mgr inż. arch. Piotr Kamiński; mgr inż. arch. Monika Mikołajczyk; mgr inż. arch. Weronika Wysocka; arch. wnętrz. Oliwia Riewe
Wykonawca: MARFIL Mariusz Filip, Dostawca systemu STEICO: Eneroo
zdjęcia: Przemysław Turlej
Czytaj też: Poznań | Dom jednorodzinny | Minimalizm | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie