projekt Adama Spychały

Jest jak betonowa łódź. Nietypowy dom projektu Adama Spychały

Dom 380 to najnowszy projekt Adama Spychały. Architekt przygotował koncepcyjny projekt domu jednorodzinnego, który niczym betonowa łódź, zdaje się płynąć po zielonym krajobrazie.

Koncepcyjny dom jednorodzinny wpisuje się w filozofię projektową typową dla stylu brutalistycznego. W ten sposób architekt stworzył bryłę, która spodoba się fanom minimalizmu, a jednocześnie przyjmuje zdecydowany, dynamiczny wyraz podkreślony surowym betonem wykorzystanym w konstrukcji i wykończeniu.

Dom w tak surowej formie nie ma dodatkowej elewacji. Funkcję tej ostatniej pełni beton, który celowo został poddany działaniu czasu – czynniki atmosferyczne sprawią, że wygląd zewnętrznych ścian nieustannie się zmienia. W efekcie dom zdaje się być bardziej płynącą po zielonym krajobrazie łodzią, niż typowym, tradycyjnie osadzonym w terenie budynkiem.

Budynek jawi się jako lekki. Wrażenie podkreślają dwie symetryczne, ostro narysowane podpory, które unoszą część mieszkalną ponad teren, uwalniając tym samym strefę pod budynkiem. Architekt zaplanował tam dwa miejsca postojowe dla aut. Znalazły się tam również schody, które prowadzą na pierwszy poziom, na którym zaplanowano cały układ mieszkalny.

projekt Adama Spychały


Domownicy mają do swojej dyspozycji salon z kuchnią, cztery pokoje, trzy łazienki oraz dwa pomieszczenia gospodarcze. Rozkład poszczególnych pomieszczeń jest elastyczny i można go łatwo modyfikować uwzględniając tym samym różne potrzeby użytkowników.

Czytaj też: Brutalizm  | Modernizm | Beton | Dom jednorodzinny | whiteMAD na Instagramie

źródło: Adam Spychała