Jest jak bryła lodu. Kameralny biurowiec w Londynie

Budynek zaprojektowali architekci z pracowni [Y/N] Studio. Biurowiec zbudowano w Londynie w dzielnicy Dalston. W całym projekcie wrażenie robi nietypowa elewacja, która oglądana z daleka przypomina bryłę lodu.

Bradbury Works to kompleks, który wspiera działalność małych firm i startupów. Niedawno zakończono tam przebudowę starego segmentu, który został powiększony o nowoczesną część. To w sumie 600 m kw. dodatkowej powierzchni, którą można wynająć. Biurowiec stwarza możliwość pracy w Londynie bez wydawania fortuny – ceny najmu są bowiem przestępne, biorąc pod uwagę warunki brytyjskiej stolicy.

Projektując nową część architekci chcieli oddać charakter starego skrzydła. W tym celu wykorzystali kształt pierwotnego budynku – nowa bryła wygląda niemal identycznie, ale różni się wykorzystanymi materiałami. W dolnej części od strony placu zbudowano dziesięć lokali handlowych. Powierzchnia każdego z nich to 10 m kw. Mają w pełni otwierane przeszklone fasady, które po zamknięciu są dodatkowo chronione profilowanymi bramami.

Architekci zachowali oryginalną konstrukcję murowanego, wiktoriańskiego tarasu, który został odnowiony i pozwolił stworzyć małe pomieszczenia do pracy o wielkośći od 10 do 36 m kw. Taras zyskał zadaszenie, dlatego można z niego korzystać przez cały rok.

Wnętrze budynku jest niemal całe białe. Projektanci wyróżnili jedynie strefę wejścia i klatki schodowe, które mają cztery intensywne kolory odpowiadające gamie kolorów CMYK. Architekci chcą, by budynek biurowy stał się swego rodzaju kreatywnym domem kultury. Będzie tu można organizować wystawy, spotkania z przedsiębiorcami i twórcami sztuki.


Na koniec elewacja. Budynek otoczony został fasadą wykonaną z poliwęglanu i uzupełniony profilowaną podstawą i dachem z frezowanego aluminium. Taki zabieg sprawił, że budynek wygląda niczym bryła lodu, a nocą, kiedy jest podświetlony, przypomina lampion. Wykorzystanie takiej fasady ma jeszcze jeden atut – do wnętrza wpada więcej naturalnego światła, co przekłada się na ograniczenie zużycia energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia wnętrz.

fot. French + Tye (www.frenchandtye.com)

źródło: [Y/N] Studio (https://ynstudio.eu)

Czytaj też: Wielka Brytania | Londyn | Biurowiec | Metamorfoza | Elewacja | whiteMAD na Instagramie