fot. Iwan Baan, źródło: Sou Fujimoto Architects

Jest jak drzewo. Niezwykły blok L’Arbre Blanc z ogromnymi balkonami

L’Arbre Blanc to projekt budynku mieszkalnego, który kilka lat temu stanął w mieście Montpellier we Francji. Blok z wyjątkowymi balkonami zaprojektowano jako ikonę miasta.

Jednym jego kształt przypomina drzewo, innym przywodzi na myśl kaktusa. L’Arbre Blanc zaprojektował zespół architektów w składzie Sou Fujimoto, Nicolas Laisné, Dimitri Roussel i OXO Architectes. Architektom przewodził japoński projektant Sou Fujimoto.

Okrągły budynek powstał na centralnym planie. Jego głównym atutem są ogromne balkony, które wychodzą z przestrzeni każdego mieszkania. Balkony rozmieszczono nieregularnie, są poprzesuwane względem siebie dlatego i otaczają bryłę niczym wachlarze. Ich powierzchnia jest różna. W zależności od wielkości mieszkania balkony mają od 7 do aż 35 m kw.! Wrażenie robią zwłaszcza te największe, których wielkość odpowiada powierzchni kawalerek.

W Montpellier, aż 80 procent dni w roku jest słonecznych. Aby ograniczyć nadmierny dopływ światła do wnętrz nad każdym balkonem zamontowano ażurowe zadaszenie.

L'Arbre Blanc


Taki projekt budynku L’Arbre Blanc to ukłon w stronę mieszkańców, którzy mogą spędzać długie godziny wypoczywając na swoich tarasach. Docenią to zwłaszcza w czasie światowej pandemii, kiedy musimy więcej czasu spędzać w domach. Lokalizacja na południu Francji sprawia, że pogoda będzie sprzyjać wypoczynkowi do późnej jesieni.

Czytaj też: Ciekawostki | Blok | Francja | Podróże

fot. Cyrille Weiner, źródło: Sou Fujimoto Architects