Jest jak kryształ. Muzeum Sztuki w Tel Awiwie

Odwiedzając Izrael obok popularnych turystycznych atrakcji warto zwiedzić te mniej oczywiste miejsca. Takim jest Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, które powinno spodobać się fanom architektury.

Autorką publikowanych tu zdjęć jest Magda Korzewska, która prowadzi bloga “World in my eyes” (www.worldinmyeyes.pl).

Muzeum składa się z kilku budynków. Głównym jest zbudowany w latach 70. modernistyczny gmach, w którym znajdują się prace z pierwszej połowy XX wieku. Autorami zebranych tam dzieł są między innymi Picasso, Klimt, Miro i Kandynski. W “starym” gmachu wrażenie robi ogromny mural, który namalował Roy Lichtenstein. W ścianie budynku umieszczono specjalny korytarz, który łączy go z pobliskim wieżowcem biurowym Museum Tower, którego wysokość to 91 metrów.

Kilkadziesiąt lat później zbudowano nową część Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, za którego projekt odpowiada Preston Scott Cohen Inc.. Powiększenie placówki było konieczne ze względu na powiększającą się kolekcję dzieł sztuki. Nowoczesna bryła została otwarta w 2011 roku. Architekt nadał bryle modernistyczny kształt, który przypomina ociosany kamień. Elewacja wykonana została z płyt o różnych kształtach, pomiędzy którymi umieszczono liczne przeszklenia. Takich prefabrykowanych płyt z betonu jest 465. Wspomniane przeszklenia zaprojektowano w taki sposób, aby naturalne światło przenikało do najniżej kondygnacji.


To, co widać na poziomie placu nie jest całym budynkiem – kilka kondygnacji ukryto bowiem pod ziemią. W sumie budynek ma pięć kondygnacji, trzy znajdują się nad ziemią, a dwie poniżej poziomu chodnika.

W sumie nowy budynek Muzeum Sztuki w Tel Awiwie ma 18,500 m kw., a jego budowa trwała trzy lata.

zdjęcia: Magda Korzewska archphoto.pl

Czytaj też: Podróże | Ciekawostki | Muzeum | SztukawhiteMAD na Instagramie