Koncepcyjny projekt przygotowali architekci z pracowni Mjölk architekti. Według ich koncepcji pawilon Czech na Expo 2025 w Japonii będzie przypominać ogród w drewnianym pudełku, który zdaje się unosić w powietrzu.
Pod koniec lutego pokazywaliśmy koncepcyjne projekty Pawilonu Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai w Japonii. Projekty te brały udział w konkursie, który zorganizowany został przez Polską Agnecję Inwestycji i Handlu. Najlepszych pięć projektów znajdziecie w naszym artykule TUTAJ. Tym razem pokazujemy, jak swój kraj na Expo chcą promować Czesi.
Główną ideą przyświecającą twórcom czeskiego pawilonu było przedstawienie kraju jako miejsca, o które dbają pod ponad tysiąca lat. Pawilon ma symbolizować ogród osadzony w centrum Europy. Ogród ten ma stwarzać możliwość rozwoju mieszkańców, szlifowania ich talentów i kreatywności. Czechy w ich interpretacji są miejscem, które mieszkańcom pozwala znaleźć sposób na ochronę swojego dziedzictwa z myślą nie tylko o sobie, ale też przyszłych pokoleniach.
Pawilon Czech na Expo w miniaturowy sposób prezentuje krajobraz kraju złożony z milionów uprawianych ogrodów pod wspólnym niebem. Hasłem przewodnim pawilonu jest „Niebo pod drzwiami”, a koncepcja oparta na idei ogrodu w chmurach.
Chcemy pokazać związek z ziemią, zamiłowanie do natury, a także współczesne talenty, z których możemy być dumni i umiejętności, w których się wyróżniamy – mówią architekci.
Pawilon łączy w sobie historyczne materiały budowlane i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Zwiedzający będą mogli zobaczyć przyrządy pomiarowe z praskiego Klementinum z połowy XVIII wieku oraz dowiedzą się, co oznacza niedawne odkrycie naukowców z Brna w dziedzinie technologii bioluminescencyjnej, która umożliwia roślinom wytwarzanie światła.
Celem wystawy jest także prezentacja czeskiej sztuki w szerszym kontekście, a zatem obejmuje również prace czeskich projektantów, szklarzy, architektów, a nawet instalacje dźwiękowe i kompozycje muzyczne.
Projektując budynek architekci chcieli w symboliczny sposób przedstawić chmurę, która unosi się nad głowami zwiedzających, którzy są zapraszani do ogrodu na szczycie. W drodze na górę towarzyszy im strumyk zasilany wodą deszczową. Parter stanowi otwartą część z zadaszonym atrium.
Drugi poziom poświęcony będzie czeskim przysmakom. Nad częścią gastronomiczną zaprojektowano wielofunkcyjną salę widowiskową. Najważniejszy jest jednak szczyt – to ogród, w którym przenikają się dwa światy: niebo i ziemia. Niebo pod dachem ogrodu to zarówno przestrzeń wystawiennicza, jak i miejsce do organizowania wydarzeń.
Ogród zbudowany zostanie w głębokich donicach i podzielony będzie na kilka modułów. Poszczególne części służą do ekspozycji roślinności w zależności od wysokości, na której rosną. Ciekawostką jest wspomniany wyżej strumyk, który swój bieg rozpocznie na dachu, a zakończy w sadzawce w parterze.
źródło: Mjölk architekti (www.mjolk.cz)
Czytaj też: Japonia | Ciekawostki | Czechy | Elewacja | whiteMAD na Instagramie