kamienicy przy ul. Pomorskiej we Wrocławiu

Jest jak nowa! Metamorfoza sieni klatki schodowej kamienicy przy ul. Pomorskiej we Wrocławiu

Po blisko siedmiu miesiącach prac zakończył się żmudny i wymagający projekt – metamorfoza sieni klatki schodowej kamienicy przy ul. Pomorskiej we Wrocławiu. Autorem tej niezwykłej metamorfozy jest Pracownia Konserwacji Zabytków Piotra Pelca.

Całą sprawę nagłośnił Filip Heliasz z Luarte Konserwacja i Restauracja Zabytków, który zwrócił uwagę na sień będącą właśnie w remoncie. W całą sprawę zaangażował mieszkańców pochodzącej z końca XIX wieku kamienicy oraz Pracownię Konserwacji Zabytków Piotra Pelca. Dzięki tym wspólnym działaniom oraz ogromnemu zaangażowaniu w walkę o uratowanie cennych polichromii, sztukaterii, stolarki i malowideł, Wrocław może pochwalić się kolejną perełką, która po przekroczeniu drzwi wejściowych zapiera dech w piersiach.

Efekt renowacji sieni klatki schodowej kamienicy przy ul. Pomorskiej we Wrocławiu.

kamienicy przy ul. Pomorskiej we Wrocławiu


Inwestorem była wspólnota mieszkańców, a dzięki inicjatywie dwóch mieszkanek – Pani Agnieszki i Marii, udało się przekonać resztę lokatorów do remontu. Wcześniej trzeba było zatrzymać budowlany remont klatki, który nie uwzględniał tak kompleksowej i wnikliwej renowacji. Później wykonano badania stratygraficzne i powstał program prac konserwatorskich. Zakres prac był olbrzymi, Piotrowi Pelcowi zależało na zachowaniu całości oryginału. Polichromie były zamalowywane wielokrotnie, już od około lat 50., stąd tak trudne było ich oczyszczenie. Polegało ono na ściąganiu przemalowań skalpelem, milimetr po milimetrze. Kolejnym długotrwałym procesem była konserwacja techniczna, podklejenie i wzmocnienie polichromii oraz tynków, które były bardzo mocno osłabione. Następnie przyszedł czas na czasochłonne uzupełnianie ubytków. Na końcu wykonano retusz farbami olejnymi, zgodnie z pierwotną techniką wykonania. W sumie prace trwały około siedem miesięcy. Efekt jest wspaniały. Życzymy każdej kamienicy i każdej sieni, aby trafiły na swojej drodze na takich mieszkańców i na takiego fachowca, jak kamienica przy ul. Pomorskiej.

Źródło: Pracownia Konserwacji Zabytków Piotr Pelc

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Metamorfoza | Renowacja | Wnętrza | Wrocław