Project Ö Cabin

Jest jak w raju? Dwa drewniane domki na maleńkiej wyspie na Bałtyku

Project Ö Cabin mają łącznie 75 m kw. powierzchni i zbudowane zostały na małej wyspie w Finlandii. Ten bardzo kameralny kompleks domków letniskowych powstał dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku gwarnego życia i odpocząć wśród przyrody. 

Kimitoön to duża wyspa u południowo-zachodnich wybrzeży Finlandii. Otocza ją kilkadziesiąt mniejszych wysepek, na jednej z nich stanął niedawno kameralny kompleks Project Ö Cabin. To kilka drewnianych domków, które zaprojektowane zostały przez pracownię Bond Creative. Architekci rozstawili chatki na liczącej 5 akrów wysepce.

Budowę obiektu rozpoczęto od wzniesienia głównego budynku, w którym dodatkowo znalazła się sauna i warsztat. Architekci zaprojektowali chatki na planie prostokąta. Sypialnie zaplanowane zostały w skrajnych częściach. Był to celowy zabieg, dzięki któremu goście budynku mogą spędzać wieczór ze znajomymi w jednej części, a w przeciwległej ułożyć dzieci do snu.

Głównym założeniem, które przyświecało architektom było zmieszczenie możliwie wielu funkcji na jak najmniejszej powierzchni. Powstałe dwa domki mają łączną powierzchnię, która wynosi 75 m kw. i jednocześnie w komfortowych warunkach może w nich spać 10 osób.


Mimo że wyspa nie jest połączona z lądem, to jest w pełni samowystarczalna. Na dachach domków powstały panele słoneczne, które magazynują energię i filtrują morską wodę, aby nadawała się do picia. Chatki są więc wyposażone w bieżącą wodę, mają toalety, ogrzewanie, system wentylacji… wszystko, co jest niezbędne do wygodnego życia.

Sprawdź podobne: wnętrza | architektura | architekt | ciekawostkizieleń | łazienka | kuchniadomek letniskowy | las | dom na plaży

Domki letniskowe na wyspie w Finalndii zdjęcia: Marc Goodwin