Jest kolorowe i ma 80 m kw. Zaglądamy do mieszkania w Warszawie

Wnętrze tego mieszkania w Warszawie to efekt pracy projektantów z pracowni KODO. Lokal ma 80 m kw. powierzchni i wyróżnia się mocnymi kolorami i dodatkami. To zdecydowanie wnętrze dla indywidualisty.

Mieszkanie znajduje się na warszawskich Włochach. Przy pierwszym spojrzeniu może wydawać się ciemne i wręcz mroczne. Takie wrażenie spotęgowane jest czernią dużych powierzchni ścian i sufitów. Jednak po dłuższym kontakcie zaczynamy dostrzegać przewrotne elementy, które łamią pierwsze wrażenie. Ciemność przełamują białe pola oraz strategicznie rozpieszczone większe i mniejsze akcenty, które utrzymane zostały w żółtym kolorze. W dalszej kolejności pojawiają się błękity, czerwień i zieleń.

Główną figurą na tej planszy jest bez wątpienia kolor żółty, który zdominował największe powierzchnie w postaci pojedynczych ścianek, mebli tapicerowanych, drzwi, półek oraz drobnych dodatków – opisują autorzy.

Projektanci postawili na kolorystyczną siłę wyrazu i surrealizm. Inspirowali się sztuką nowoczesną XX wieku tworząc unikalną przestrzeń. Lokatorzy są fanami gier planszowych oraz uwielbiają pop-art. Ich potrzeby zdeterminowały układ funkcjonalny wnętrza i wybór mebli. Powstało wygodne miejsce do spotkań ze znajomymi, przestrzeń do przechowywania ulubionych przedmiotów oraz do ekspozycji wybranych dekoracji. Świat gier zadomowił się na półkach oraz w dedykowanych instalacjach, takich jak wezgłowie łóżka. Świat sztuki zagościł z kolei na ścianach, w charakterystycznych motywach i zestawieniach formalno-kolorystycznych rodem z dzieł Mondriana.


Właściciele mieszkania często pracują z domu więc konieczne było stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do pracy z komputerem. Z wyzwań użytkowych zwraca uwagę połączenie niedużego salonu z aneksem kuchennym i jadalnią. Projektanci powiększyli także łazienkę oraz zdecydowali się na ulokowanie w holu pralki. Aranżacyjnie bardzo udanym pomysłem okazało się wizualne przełamanie długich, wąskich korytarzy podziałami stolarskimi i kolorystycznymi, a także – powtarzalny motyw łuków, który zauważalnie zmiękczył i skonsolidował przestrzeń, łagodząc swoją konsekwencją jej nieoczywistą energię.

Całość stanowi przykład nietypowego wykorzystania inspiracji, jaką jest hobby właścicieli lokalu oraz ich upodobania estetyczne. Umiejętne sięgnięcie po nietypową kolorystykę to strzał w dziesiątkę dla tych, którzy szukają niebanalnej pobudki, energetycznego dnia i klimatycznego wieczoru.

źródło: KODO

Czytaj też: Mieszkanie | Warszawa | Wnętrza | Eklektyzm | whiteMAD na Instagramie