Jest na Mazurach. Dom jak trzy stodoły projektu Pawła Ząbeckiego

Jest jak mała osada zaszyta w zieleni. Dom jak trzy stodoły znajduje się na Mazurach. Jego projekt powstał w pracowni Paweł Ząbecki Architekt. Budynek brał udział w konkursie Wienerberger Brick Award 2021, w którym nagradzane są najlepsze realizacje zbudowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych.

To dom dla miłośników obcowania z naturą. Licząca 18 hektarów działka położona jest na obszarze Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Natura 2000 – Puszcza Piska. Od strony północnej i zachodniej dotyka linii brzegowej jeziora Śniardwy.

Od zawsze była tylko niezurbanizowaną, dziką przestrzenią, dającą możliwość poczucia piękna morenowego krajobrazu z jednej strony, a z drugiej dzięki długiej i wysokiej linii brzegowej dającą daleki widok na bezmiar fal Jeziora Śniardwy – opisują autorzy projektu.

Inwestor chciał zamieszkać w dużym domu, który da mu poczucie przestrzeni i swobody. Dodatkowo budynek miał być osadzony w atrakcyjnym krajobrazie. Dom miał pozwalać na nieskrępowane przyjmowanie gości bez konieczności udostępniania przestrzeni prywatnych domowników.

Idea otwartości, przenikania się z otoczeniem, a jednocześnie potrzeba wydzielenia bezpiecznej przestrzeni życiowej dla trzech niezależnych obiektów skierowała architektów ku poszukiwaniu współczesnej definicji mazurskiego podwórka “mgliście majaczącego czerwienią dachówki, skrytego wśród traw, z dala od sąsiednich osad i zabudowań”. Efektem tych oczekiwań jest projekt trzech połączonych ze sobą budynków, których funkcje pozwalają na zachowanie autonomii każdego z nich.

Ciekawostką jest elewacja poszczególnych części budynku. Każda została ozdobiona innym materiałem i sygnalizuje związek z charakterystycznymi dla tych terenów materiałami. Kolejnym elementem sygnalizowanym przez daną elewację jest funkcja obiektu. Ceglana bryła stanowi część mieszkalną, drewniana część gościnną, a kamienna gospodarczą. W realizacji wykorzystano cegłę Terca Kujawia od Wienerberger.


Projekt “Zabudowa zagrodowa z funkcją agroturystyczną” rywalizował w konkursie Wienerberger Brick Award 2021, który wyróżnia najlepsze realizacje z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Projekt remontu i przebudowy budynku brał udział w konkursie w kategorii Feeling at home, w której nagradzane są budynki jednorodzinne.

Zgłoś swój projekt do nowej edycji konkursu Brick Award! Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 stycznia 2023 r. Szczegóły na oficjalnej stronie tutaj: www.brickaward.pl. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

KATEGORIE KONKURSOWE

Zgłoszone do Konkursu prace oceniane będą w pięciu kategoriach. Spośród zwycięzców kategorii Jury wybierze laureata nagrody głównej – Grand Prix. Wspólnym mianownikiem wszystkich kategorii konkursowych jest dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje:

  • Feeling at home: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej; małe założenia architektury mieszkalnej zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców;
  • Living together: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe;
  • Working together: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe.
  • Sharing public spaces: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne;
  • Building outside the box: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.

projekt: Paweł Ząbecki, Karolina Ząbecka (www.zabeccy.com)

źródło: Brick Award

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Cegła | Renowacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.