fot. jdblack, Pixabay

Jest na szczycie góry Buzłudża. Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii

Dziś jest ruiną. Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii to monumentalny obiekt, który zbudowany został w 1981 r. na szczycie góry Buzłudża. Budynek jest opuszczony i stanowi osobliwą atrakcję turystyczną. Jego budowę poprzedziła eksplozja, w wyniku której szczyt góry Buzłudża zmniejszył się o kilka metrów.

Jego budowa trwała siedem lat. Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii powstał z inicjatywy I sekretarza Bułgarskiej Partii Komunistycznej Todora Żiwkowa. Budynek powstał z okazji rocznicy Kongresu Buzłudżańskiego z 1891 r., podczas którego powołano Bułgarską Partię Socjaldemokratyczną.

Budynek-pomnik budowano od 1974 r. Prace poprzedziła eksplozja, którą wywołano na szczycie góry, aby uzyskać płaski teren. W wyniku detonacji wierzchołek góry zmniejszył się o 9 m i dziś wynosi 1441 m n.p.m. Prace budowlane trwały siedem lat i gmach oficjalnie otwarto 23 sierpnia 1981 r. Już po obaleniu rządów Todora Żiwkowa w 1989 r. istnienie budynku nie było już tak ważne dla ówczesnej społeczności. Gmach kojarzył się z komunistycznym okresem, od którego Bułgarzy chcieli odejść. Dostęp do budynku jest swobodny, nie jest on grodzony, dlatego szybko zaczęły z niego znikać elementy dekoracyjne, a ściany pokryło grafitti. O kondycji budynku świadczy też dach, który obecnie jest w większości dziurawy.

Pomnik zaprojektował architekt Georgij Stoiłow. Zapronował popularny w tym okresie styl brutalistyczny. Częściowo estetyka budynku nawiązuje do futuryzmy – budynek ma kształt spodka. Taka forma budynku ma niwelować szkodliwe działanie silnego wiatru na szczycie góry.

fot. Stanislav Traykov, wikimedia.org, licencja: CC BY 3.0

W sumie budynek ma 14,5 m wysokości, a charakterystyczny spodek – 42 m średnicy. Nad kopułą dominuje licząca 70 m wysokości wieża. Co ciekawe, do budowy gmach zużyto 70 tysięcy ton betonu, 3 tysiące ton stali i 40 ton szkła. Najważniejszym pomieszczeniem jest sala amfiteatralna z siedzeniami. Jej ściany zdobią mozaiki z wizerunkami Marksa, Lenina i Engelsa oraz historie związane z działalnością Bułgarskiej Partii Socjalistycznej.

Przed laty szczyt wieży zdobiły dwie 12-metrowe gwiazdy, które nocą podświetlano.

Czytaj też: Beton | Historia | Brutalizm | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie