Tężnia solankowa znajduje się w Parku Zadole w Katowicach. Budowy obiektu chcieli sami mieszkańcy, którzy głosowali na niego w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017. Projekt tężni przygotowali architekci z biura Modulor Architekci.
Zbudowana tężnia solankowa w Katowicach stanowi dobry przykład atrakcji turystycznej, z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. Główną ideą projektu było wkomponowanie w możliwie neutralny sposób nowego obiektu w istniejącą już przestrzeń parku. Architekci z pracowni Modulor Architekci sięgnęli tutaj po drewno, dzięki któremu uzyskali efekt symbiozy pomiędzy architekturą, a otoczeniem, który ma leśny charakter.
Efekt symbiozy potęguje układ wertykalnych elementów struktury elewacji stref inhalacyjnych, które nawiązują do rosnących w pobliżu drzew. Warto tutaj zwrócić uwagę na detale, które również odwołują się do przyrody. Latarnie swą stylistyką nawiązują do konarów drzew, a ogrodzenie przypomina zarośla.
Tężnia solankowa w Katowicach zaprojektowana została w formie pawilonu, którego wymiary wynoszą ok. 38 m długości oraz 12 m szerokości. Wysokość pawilonu to 7 metrów.
Od południowej i północnej strony do korpusu tężni przylega szkieletowa konstrukcja drewniana z ażurowymi osłonami w postaci wertykalnych lameli z drewna świerkowego, pełniąca funkcję wydzielonej przestrzeni rekreacyjnej z ławkami przeznaczonymi dla sesji inhalacyjnych.
W ramach projektu zagospodarowano też otoczenie. Powstał ogród, który podzielony został na trzy części: centralną, zachodnią i wschodnią. Od strony północnej tężni solankowej, jako dopełnienie przestrzeni ogrodu przewidziano ogród kamieni o nawierzchni z otoczaków marmurowych szarych i kompozycji z głazów kamiennych. Dodatkowo od strony północno-wschodniej, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu przewidziano strefę piknikową z zestawami mebli piknikowych.
Tężnia solankowa brała udział w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2019 województwa śląskiego, w którym zajęła piąte miejsce.
Czytaj więcej: Zieleń | Katowice | Zdrowie