dom w Czechach

Jest niemal cały czarny. Jednorodzinny dom w Czechach

Dom w Czechach zaprojektowali architekci z pracowni Mjölk architekti we współpracy z biurem DDAANN. Budynek powstał w niewielkiej miejscowości Pyšely.

Obok tej realizacji trudno przejść obojętnie. The Dox House to projekt jednorodzinnego domu, który zbudowany został w malowniczym krajobrazie niewielkiego miasteczka Pyšely znajdującego się tuż pod Pragą. Architekci zaprojektowali dom dla czteroosobowej rodziny, która wkrótce powiększy się o kolejnego członka.

Zadaniem projektantów było stworzenie smukłej bryły, która dostarczy mieszkańcom możliwie dużej powierzchni mieszkalnej, a jednocześnie pozostawi maksymalnie dużą przestrzeń dla ogródka. Budynek jest bowiem uzupełnieniem praskiego mieszkania i właściciele korzystają z niego w wolne dni. Dom w Czechach jest idealnym miejscem do tego, by uciec od zgiełku dużego miasta i zaszyć się w otoczeniu przyrody. Właściciele mogą tam hodować warzywa i owoce oraz spędzać mnóstwo czasu pod gołym niebem.

Powstała smukła bryła, która swym kształtem przypomina stodołę. Wnętrze jest bardzo jasne i zaprojektowane zostało wokół centralnie umieszczonych schodów.

 dom w Czechach


W sumie powierzchnia budynku wynosi 107 m kw., a jego bryła ma wymiary 10,5 x 7 m. Architekci zaproponowali odważny, ciemny kolor elewacji. Aby osiągnąć ten efekt sięgnęli po specjalnie opalane deski. Sąsiedzi wprost mówią, że czeski dom wygląda jak węgiel i już stał się jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w okolicy. 

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Czechy

fot. BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)