Jest niewielki. Dworzec w Jaktorowie został wyremontowany

Maleńki dworzec w Jaktorowie zbudowano w latach 50. XX wieku. Właśnie zakończył się jego remont. Pasażerowie zyskali nowoczesny obiekt, w którym mogą kupić bilet i komfortowo poczekać na pociąg.

Przebudowa dworca zrealizowana została w ramach Programu inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Dworzec w Jaktorowie ma 75 m kw. powierzchni. Po przebudowie elewacja dworca z 1954 r. zyskała współczesny wygląd. Nowa stolarka okienna i drzwiowa utrzymane zostały w odcieniach szarości, a elewację wykonano z jasnej cegły klinkierowej. Dodatkowo obiekt zyskał iluminację nocną oraz nowe napisy z nazwą dworca.

Nowocześnie zaaranżowano również jego wnętrze. Klimatyzowaną poczekalnię wyposażono w tzw. przysiadki, gabloty na rozkład jazdy i elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż obok poczekalni znajdują się toalety oraz kasa biletowa – informują kolejarze.

Co zmieniło się w otoczeniu budynku? Wymieniono nawierzchnię, wyznaczono miejsca parkingowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Powstało też stanowisko dla aut elektrycznych. Ustawiono nowe meble miejskie, stojaki rowerowe i wiaty dla jednośladów.

Tak dworzec wyglądał PRZED przebudową:

Dworzec w 2016 r., fot. Andrzej Błaszczak, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Dworzec w Jaktorowie zyskał proekologiczne rozwiązania. Zamontowano tu pompę ciepła, system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS), który będzie optymalizował zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Sam peron dworca zmodernizowano w latach 2014-2015. Podczas prac jeden peron wyspowy został zastąpiony dwoma peronami. Zlikwidowano przejazd kolejowy, który zastąpiony został tunelem dla pieszych i rowerzystów. Stacja Jaktorów znajduje się na trasie z Warszawy Wschodniej do Skierniewic. Przebudowa dworca kosztowała 3,6 mln zł. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Renowacja | Detal | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie