Jest ogromny. Mural “Strażnik Czasu” w Częstochowie

To jeden z największych murali na świecie. Mural “Strażnik Czasu” powstał w 2018 roku z inicjatywy zegarmistrza Stefana Rybickiego i artysty Tomasza Sętkowskiego, który wykonał malunek.

Mural powstał ponad pięć lat temu na ścianie kamienicy przy placu Rady Europy, tuż obok dworca głównego PKP w Częstochowie. Dzieło ma 100 metrów długości, 12 metrów wysokości i powierzchnię blisko 1500 metrów kwadratowych.

Głównym motywem muralu jest czas. Zleceniodawca wkomponował w obraz zegar, który pokazuje aktualną godzinę. Całość różni się nieco od pierwszej koncepcji. Do finalnego muralu dołączono elementy, które symbolizują Częstochowę.

Sporą trudność sprawiło wykonanie dzieła. Ściana budynku ma bowiem 19 okien i 6 par drzwi, które należało wkomponować w mural. Dodatkowo powierzchnia ściany posiada liczne nierówności, które również musiał uwzględnić projektant.

“Strażnik czasu” nie jest pierwszym dziełem Tomasza Sętowskiego powstałym w Częstochowie. Już w 2014 roku na ścianie wieżowca przy ulicy Dąbrowskiego 1 namalował on monumentalną “Wieżę Babel”.


Nieco wcześniej mural inspirowany twórczością „Sentiego” powstał też na ścianie kamienicy przy ul. Szymanowskiego (na tyłach alei Najświętszej Maryi Panny). Tym razem artyści tworzą obraz trzy razy większy niż Wieża Babel. W skład zespołu wchodzą: Mikołaj Sętowski, Marek Laskowski, Filip Krzyształowski i Tadeusz Kiedrzynek – informuje UM Częstochowa.

fot. Marcin Szczygieł

Czytaj też: Murale | Elewacja | Detal | Sztuka | whiteMAD na Instagramie