Jest piękny. Zamek w Krasiczynie idealny na weekend

Ma bogatą historię. Zamek w Krasiczynie zbudowany został w 1631 r. Zaprojektował go włoski architekt Galeazzo Appiani. Zamek zbudowany został w stylu manieryzmu. Mnogość architektonicznych detali robi wrażenie. Dziś działa tu hotel, dlatego miejsce może odwiedzić każdy.

Zamek w Krasiczynie zbudowany został w stylu renesansowo-manierystycznym. Jego budowa rozpoczęła się w 1580 roku i zakończyła w 1631 r. Przez dziesięciolecia działał jako rezydencja wielu polskich rodów magnackich – Krasickich, Modrzewskich, Wojakowskich, Tarłów, Mniszchów-Potockich, Pinińskich, a od 1835 roku Sapiehów.

Inicjatorem budowy zamku był kasztelan przemyski Stanisław Krasicki. Początkowo obiekt pełnił typową funkcję obronną. Był pozbawiony zdobień i wymyślnych architektonicznych form. Dopiero syn Stanisława – Marcin Krasicki zmienił surowy zamek w okazałą rezydencję. Ta jednak nie miała burzliwą historię.

Zamek został zniszczony w 1726 r. z powodu najazdu wojsk rosyjskich i Koazaków. Skradziono wtedy wyposażenie komnat, zniszczono kaplicę i jedną z baszt. Na odbudowę zamek musiał czekać długie lata. Odbudowano go bowiem dopiero w 1970 r.


Mimo licznych pożarów i wojen ocalała charakterystyczna sylwetka zamku. Obiekt zbudowano na planie czworoboku, a ściany zorientowano według stron świata. W narożnikach znajdują się cztery cylindryczne baszty: Boska (z kopułą na szczycie), Papieska (zwieńczona attyką o formie papieskiej korony Klemensa VIII), Królewska (z sześcioma małymi narożnymi wieżyczkami) i Szlachecka (zwieńczona koroną – kopią korony króla Zygmunta III Wazy). Każda z nich wygląda inaczej, by odzwierciedlać hierarchię świata. Między basztą Boską a Papieską zbudowano czworoboczną wieżę zegarową z wysokim hełmem.

Dziś zamek jest jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce. Od 20 kwietnia 2018 roku nosi status Pomnika Historii. W Baszcie Boskiej znajduje się zbudowana w pierwszej połowie XVII wieku kaplica zamkowa, której wygląd ma przywodzić na myśl Kaplicę Zygmuntowską na Wawelu. Nawiązaniem do Wawelu jest też duży dziedziniec, który dziś od północy i wschodu ma skrzydła mieszkalne, a od południa i zachodu mury kurtynowe ozdobione ażurową attyką. To gratka dla fanów historii i architektury, znajdują się tutaj sgraffita, których łączna powierzchnia wynosi 7 tys. m kw.!

Na dekoracjach ściennych dostrzec można motywy nawiązujące do ważnych wydarzeń historycznych. Przedstawiają między innymi orszaki królewskie Zygmunta III Wazy, Władysława IV czy Augusta II.

Dużym plusem zamku są jego rozległe ogrody. Historyczny budynek otacza park krajobrazowy, a wiele z parkowych założeń sięga XVII wieku. Rośnie tu ponad 200 gatunków drzew i krzewów. W sumie otaczający zamek park ma powierzchnię ponad 14 hektarów.

fot. Michał Bosek

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego (www.podkarpackie.eu)

Czytaj też: Zabytek | Pałac | Historia | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie