Jest unikalna. Wieża widokowa autorstwa architektów z pracowni BIG

Wieża widokowa Marsk zbudowana została w Danii nad brzegiem Morza Północnego. Jego projekt powstał w pracowni architektonicznej BIG – Bjarke Ingels Group. Wieża niemal w całości wykonana została ze stali.

Ma bardzo nietypowy kształt, który przypomina helisy DNA. Wieża widokowa znajduje się na terenie Parku Narodowego Morza Wattowego, ktCiekawostkióry obejmuje południowo-zachodnią część Danii. Architekci zaprojektowali strukturę o nieregularnym kształcie, która stopniowo zwiększa swoją szerokość. Konstrukcja składa się z dwóch zestawów stopni, których jest 227. W centralnej części wieży umieszczono windę, dzięki czemu będą mogły z niej korzystać osoby z niepełnosprawnościami.

Wieża widokowa Marsk jest częścią większego kompleksu. Tuż obok zbudowano pawilon, w którym otwarta zostanie restauracja oraz organizowane będą warsztaty poświęcone przyrodzie regionu.

Ze względu na pochylony teren, odwiedzający wieżę będą stopniowo poszerzać horyzont, jaki mają w zasięgu wzroku. U podnóża wieży można zobaczyć teren oddalony o 4 km, ale ze szczytu wieży widok jest już rozszerzony do 18 km w głąb horyzontu – powiedział architekt Jakob Lange z pracowni BIG.


W sumie wysokość wieży to 25 metrów. Konstrukcję śmiało można uznać za jedną z ciekawszych tego typu na świecie.

Czytaj też: Dania | Ciekawostki | Metal | Podróże | whiteMAD na Instagramie

źródło zdjęć: Rasmus Hjortshoj & BIG – Bjarke Ingels Group

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły