Jest unikatem w Polsce. Wyremontowali zabytkowy mostek japoński w Szczecinie

Mostek japoński znajduje się w Parku Kasprowicza w Szczecinie. Zbudowano go w 1898 r. nad jeziorem Rusałka. Niedawno ceglany obiekt został wyremontowany.

Mostek japoński w Szczecinie jest wpisany do rejestru zabytków. Jego renowacja pochłonęła ponad 3 mln zł. Most jest obiektem łukowatym i ma 30 metrów długości. Obecnie pełni funkcję kładki dla pieszych i rowerzystów. Remont rozpoczął się na początku tego roku, przeprowadziła je firma INTOP Skarbimierzyce. Nad pracami czuwał konserwator zabytków.

Z odnowionej konstrukcji szczecinianie mogą korzystać od soboty. W sumie podczas prac remontowych odnowiono fundamenty i przyczółki, sklepienia mostu wraz z przegubami, słupy konstrukcyjne, płyty pomostu, gzymsy, nawierzchnię oraz balustrady. O los tych ostatnich już teraz martwią się miejscy urzędnicy i apelują do mieszkańców, by na zabytkowym moście nie wieszali pamiątkowych kłódek.

Ze względu na zabytkową wartość obiektu i możliwość zniszczenia odnowionych balustrad, zabronione jest umieszczanie na nich jakichkolwiek przedmiotów, w tym kłódek. Te, które się pojawią, będą usuwane. Apelujemy o przestrzeganie zakazu – powiedziała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

 mostek japoński w Szczecinie


Mostek japoński w Szczecinie znajduje się w Parku Kasprowicza. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w 1900 r., ówcześnie otrzymał nazwę Quistorp Park na cześć Johannesa Heinricha Quistorpa, który przekazał miastu sąsiadujące tereny: plac Jasne Błonia (zwany wówczas niem. Quistorp Aue) i Las Arkoński (do 1945 niem. Eckerberger Wald). Park położony jest na zboczach tzw. Doliny Niemierzyńskiej nad jeziorem Rusałka i stanowi krańcowy fragment Puszczy Wkrzańskiej.

Czytaj więcej: Szczecin  | Zabytek | Renowacja | Metamorfoza

źródło: UM Szczecin