Jest w koronach drzew. Leśne molo w Starym Sączu

Jego projekt powstał w pracowni 55ARCHITEKCI – Wojciech Świątek i Anna Szewczyk-Świątek. Leśne molo oraz ścieżka przyrodnicza na Miejskiej Górze w Starym Sączu to nowa, turystyczna atrakcja regionu. Umożliwia spacer w koronach drzew i unikalny widok na okolicę bez jakichkolwiek opłat.

Leśne molo wraz ze ścieżką zdobyło wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Nagrody Województwa Małopolskiego imienia Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. Obiekt rywalizował w konkursie w kategorii “Przestrzeń Publiczna”. Jury doceniło obiekt za “pomysłowe uzupełnienie oferty turystycznej Starego Sącza”.

Leśne molo ma 212 m długości. Konstrukcja składa się ze stalowo-drewnianego pomostu, który prowadzi do punktu widokowego umieszczonego 18 metrów nad ziemią. Spacerujący po molo mogą w każdej chwili zatrzymać się, by kontemplować piękno pobliskiej przyrody. To ostatnie jest możliwe dzięki hamakom i dodatkowym kładkom.

Sama przeprawa została zaprojektowana w taki sposób, aby gościom dostarczać wrażeń nie tylko kadrując atrakcyjne widoki, ale sprawić radość z samego faktu spacerowania po molo. Konstrukcja nie jest jednakową, stabilną kładką. W niektórych fragmentach zmienia się i umożliwia przejście po wiszącym mostku, który charakterystycznie skrzypi. Finałem spaceru jest dotarcie do platformy widokowej, która została wysunięta przed konstrukcję. Wygląda tak, jakby wisiała w powietrzu, ale tak naprawdę trzymają ją wielkie filary.


Uroczysko Miejska Góra to wzgórze, które wznosi się nad Starym Sączem. Ze wzgórza płynie kilka małych potoków, które pozytywnie wpływają na krajobraz okolicy – wprawne oko dostrzeże detale.

Widok z platformy na końcu trasy jest rzeczywiście oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. U stóp Stary Sącz z najważniejszymi budowlami, dalej Poprad wpadający do Dunajca, Nowy Sącz i wzgórza za nim, po prawej szczyty Gór Grybowskich, najdalej na zachód wysuniętego pasma Beskidu Niskiego z Jaworzem, Marganią Wyżną i Kozim Żebrem – opisuje Urząd Miejski w Starym Sączu.

Spacer do Leśnego molo z centrum Starego Sącza zajmuje około 30 minut.

źródło: Nagroda im. Stanisława Witkiewicza

Czytaj też: Zieleń | Podróże | Ciekawostki | Drewno | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie