fot. Grzegorz Goik/UM Bytom

Jest wyjątkowa. Kamienica Hansa Haus w Bytomiu

Kamienica Hansa Haus znajduje się przy ulicy Webera 4 w Bytomiu. Zaprojektował ją architekt Felix Wieczorek, który projektował ją w duchu ekspresjonizmu.

Kamienica Hansa Haus to dawny Dom Handlowy, w którym sprzedawano produkty kolonialne. To trójkondygnacyjny budynek w stylu ekspresjonistycznym, który zbudowany został w 1925 roku. Dziś kamienica uchodzi za jedną z wizytówek Bytomia.

W budynku przy ul. Webera 4 mieścił się przed II wojną światową Dom Handlowy. Świadczy o tym wykuty gotycką czcionką szyld „Hansa Haus”, jak również rzeźbiony medalion z karawelą – rodzajem żaglowca, który wskazywał na to, że w Domu Handlowym można było zakupić luksusowe towary kolonialne. Co ciekawe, właścicielem budynku był wspomniany już mistrz murarski Felix Wieczorek.

Jeszcze przed II wojną światową na parterze i pierwszym piętrze znajdował się dom handlowy, wyżej powstały lokale mieszkalne. Pierwsze piętro zdobi 10 charakterystycznych wykuszy ułożonych w kształcie harmonijki. Na elewacji widnieje odtworzony napis “Hansa Haus” oraz płaskorzeźba, która przedstawia karawelę. Ten ostatni detal widać na zdjęciach w galerii pod artykułem.

fot. Adrian Tync, wikimedia.org, licencja: CC 4.0

W 2015 roku rozpoczął się generalny remont budynku, który zakończył się już rok później. Podczas prac odnowiono detale architektoniczne, wyremontowano wnętrze, a jedna z najpiękniejszych kamienic w centrum Bytomia odzyskała blask. Remont wykonał Zakład Budynków Miejskich. Realizacja została wyróżniona I miejscem w kategorii Renowacje kamienic mieszkalnych w konkursie Inwestycja Roku 2016.

źródło: UM Bytom

Czytaj też: Kamienica | Detal | Zabytek | Renowacja | whiteMAD na Instagramie