Osiedle ZUS w Łodzi

Jest wyjątkowe. Historia modernistycznego osiedla ZUS w Łodzi

Jego budowa rozpoczęła się na początku lat 30. XX wieku. Osiedle ZUS w Łodzi było odpowiedzią na małą liczbę mieszkań. Plan zakładał budowę kilkunastu bloków, które będą pełne nowoczesnych rozwiązań.

Projekt osiedla przygotował architekt Jan Kukulski wraz z zespołem. Osiedle miało powstało w południowej części Łodzi, wytyczono nowe ulice i park. Ten ostatni zaprojektował architekt krajobrazu Stefan Rogowicz. Projekt zakładał budowę 14 trzypiętrowych bloków, z których ostatecznie zbudowano siedem. Część bloków powstała dla robotników, a druga część dla urzędników. Mieszkania różniły się wielkością – te mniejsze miały być cenowo korzystne dla robotników. Z kolei mieszkania urzędnicze wyposażone były w piece węglowe, instalację gazową, miały drewniane parkiety a okna i drzwi ozdobiono mosiężnymi okuciami. W części budynków powstały nawet spiżarnie i służbówki. Mieszkańcy mogli korzystać też z pralni i suszarni.

Ówczesna prasa rozpisywała się o “luksusach”, z jakich mogli korzystać mieszkańcy. Dziennik Łódzki z 1931 roku opisuje nowinkę w postaci zlewozmywaków: “duża miska, przedzielona na dwie części i posiadająca urządzenia, umożliwiające z jednej strony korzystanie z umywalni, z drugiej z miski przeznaczonej do zmywania statków kuchennych”.

Redakcja serwisu Łódź.pl wskazuje na kolejne nowinki. Wśród nich były wentylowane szafki oraz okna zespolone typu szwedzkiego, które lepiej izolowały ciepło w mieszkaniach.


Warto zobaczyć osiedle ZUS na własne oczy – ciekawej architektury jest tam więcej! Przy ulicy Sanockiej 20 stoi budynek typu galeriowiec. Charakteryzuje się tym, że do mieszkań wchodzi się nie z wewnętrznej klatki schodowej, ale z zewnętrznej galerii. Modernistyczną ikoną jest budynek przy ulicy Dygasińskiego 6. To blok z dobudowaną 8-piętrową wieżą ciśnień, którą w późniejszych latach przebudowano na mieszkania.

Z biegiem lat warto docenić ponadczasowy wygląd osiedla. Bloki są proste, nie mają ozdób, a ich charakter wynika z połączenia surowych tynków w szarym kolorze, klinkierowych cegieł na podmurówce oraz zaokrąglonych balkonów z ażurowymi balustradami.

Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Osiedle | Urbanistyka | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

fot. Paweł Łacheta, źródło: ŁÓDŹ.pl