Aby zbudować tęczowy kościół trzeba w obecnych czasach wykazać się odwagą. Tak zrobili to Czesi. W Brnie otwarto kościół z barwną przestrzenią na szczycie, przez którą rozpościera się panoramiczny widok na miasto.
Kościół zaprojektował architekt Marek Jan Štěpán. Nad projektem pracował kilkadziesiąt lat. Pomysł na budowę okrągłego kościoła zrodził się w jego głowie na początku lat 90. Tuż po tym, kiedy Czechy odzyskały niepodległość. Patronką kościoła jest beatyfikowana przez Jana Pawła II Maria Restytuta Kafka. Papież Polak beatyfikował ją w 1998 r.
Maria Restytuta Kafka to czeska zakonnica, pielęgniarka i męczennica, która do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Chrześcijańskiej Miłości wstąpiła w wieku 19 lat. Tam przyjęła imię Restytuta. Śluby zakonne złożyła w 1916 r. Następnie zaczęłą pomagać w szpitalu jako pielęgniarka. Gdy w 1938 r. Niemcy zaanektowały Austrię, została aresztowana i skazana na karę śmierci przez ścięcie. Wyrok wykonano 30 marca 1943 r. Czeska świątynia jest więc pierwszym kościołem na świecie poświęconym błogosławionej siostrze.
Tęczowy kościół zbudowano na zwykłym osiedlu bloków z wielkiej płyty. Budynek ma okrągły plan. Architekt świadomie wybrał taki kształt, chcąc nawiązać do nieba i wieczności. Niebo odbija się w kolorowym pierścieniowym oknie, które otacza kościół tuż pod dachem. Ten barwny pierścień zdaje się unosić nad dzielnicą. W ten sposób powstała barwna gra światła, które dyskretnie wpada do środka i zmienia się z godziny na godzinę. Kolory odgrywają w wystroju świątyni główną rolę. Aby złagodzić intensywność barw architekt wypełnił wnętrze szarościami. Osoby przebywające w środku mają odczuwać spokój, niezakłócony przez świat zewnętrzny. Miękkie i gładkie linie konstrukcji tworzą przyjemną w odbiorze przestrzeń.
Architekt zaproponował tęczowe barwy jako symbol przymierza między Bogiem a Jego ludem. W sumie pierścieniowe okno na szczycie ma 80 metrów długości.
Okrągła tęcza to zjawisko, które można obserwować z dużych wysokości, często z samolotów. Światło zmienia się w element, który wykracza poza granice materialnej rzeczywistości, w coś ledwo dostrzegalnego naszymi zmysłami – tłumaczy architekt, który zaprojektował tęczowy kościół.
Projektant zachęca, aby skorzystać ze ścieżki widokowej powstałej przy okrągłym oknie. Kolorowe szyby umożliwiają zerkanie na świat w barwnej wersji.
W projekcie ważnym elementem jest kościelna wieża. Ta stanęła tuż przed świątynią jako samodzielna konstrukcja. Wieża ma formę strzelistej bryły wykonanej z betonu, która na szczycie skrywa dzwony. Ten fragment ozdobiono farbą o żółtym kolorze. W sumie wieża ma 31 m wysokości.
Czytaj też: Kościół | Czechy | Ciekawostki | Beton
fot. BoysPlayNice