W środę Rada Miejska w Łodzi wyraziła zgodę na budowę wieżowca Piotra Misztala. Golden Tower powstanie mimo ograniczeń wynikających z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Koncepcja, którą pokazujemy na wizualizacjach przygotowana została przez architektów z łódzkiego studio Design Lab Group. Biznesmen Piotr Misztal, aby zbudować wieżowiec korzysta z zapisów tak zwanej specustawy mieszkaniowej (zwanej też „Lex developer”), czyli ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Pozwala ona wznosić budynki mieszkalne niezależnie od ograniczeń wynikających z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. To właśnie te zapisy uniemożliwiały dotąd deweloperowi zabudowanie tej działki.

Specustawa mieszkaniowa pozwala ominąć te ograniczenia, pod warunkiem, że inwestycja zyska akceptację samorządu. Inaczej na atrakcyjnej działce mógłby zbudować budynek o wysokości 25 metrów, wieżowiec Golden Tower będzie miał 72 metry wysokości.

Ograniczenia dotyczące wysokości nowych budynków powstały by chronić zabytkowy układ ulicy Piotrkowskiej. Misztal chciał jednak budować wyżej. Przygotował projekt ponad 70-metrowego budynku i postanowił spróbować zdobyć zgodę na jego realizację w trybie ustawy Lex Developer. To narzędzie, które przy zgodzie Rady Miasta i konserwatora zabytków, jeśli teren jest wpisany do rejestru, otwiera furtkę na realizację inwestycji w formie innej niż przewiduje plan miejscowy.

W środę sprawą zajmowali się łódzcy radni, którzy większością głosów zgodzili się na realizację inwestycji.

Wieżowiec Golden Tower w większości będzie budynkiem mieszkalnym. W środku powstanie od 85 do 110 mieszkań. Na parterze powstanie strefa z lokalami usługowymi i handlowymi. Na VI piętrze budynku powstanie basen i strefa relaksu. Budowa wieżowca Golden Tower może rozpocząć się wiosną przyszłego roku i ma trwać do końca 2023 r.

Czytaj też: Ciekawostki | Łódź | Wieżowiec | Elewacja |whiteMAD na Instagramie

wizualizacje: Design Lab Group, źródło: UM Łódź