Modernizacja hali Arena Poznań.

Jest zgoda na przebudowę! Arena w Poznaniu wypięknieje

Projekt przebudowy budynku przygotowali architekci z pracowni CDF Architekci, z kolei nowe wnętrze to dzieło biura DOT Interiors. Hala widowiskowo-sportowa Arena w Poznaniu to modernistyczny obiekt, który ma status zabytku. Zapowiadane prace tchną w budynek nowego ducha.

O prawomocnym pozwoleniu na przebudowę Areny poinformował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Celem zmian jest unowocześnienie obiektu, aby ponownie mógł gościć wydarzenia kulturalne i sportowe. Dzięki zmianom obiekt będzie mógł pomieścić 9 tysięcy osób.

Hala Arena w Poznaniu zbudowana została w 1974 roku według projektu Jerzego Turzenieckiego. Architekt zaprojektował też Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lublinie czy ośrodek handlowo-wypoczynkowy i molo w Świnoujściu. Modernistyczna hala wyglądem przypomina Mały Pałac Sportowy w Rzymie.

Przez lata ikona modernizmu nie była jednak remontowana. To wkrótce się zmieni. Projekt renowacji obiektu poznaliśmy w 2019 roku. Przedstawił go obecny zarządca – Międzynarodowe Targi Poznańskie. Za koncepcję przebudowy zewnętrznej części odpowiada zespół CDF Architekci, z kolei wnętrze to projekt biura DOT Interiors.

Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Remont obejmie tylko pokrycie dachowe. W zewnętrznym wyglądzie dominować będą stal, beton i szkło. Całkowitej przebudowie ulegnie wnętrze obiektu. Jego design będzie stawiał na elegancki, ponadczasowy minimalizm.

Wejście do Areny Poznań od strony placu Olimpijskiego zostanie obniżone w stosunku do obecnego. Zyska formę amfiteatru, który następnie poprzez lobby zaprowadzi uczestników wydarzeń na kondygnację “- 1”. Przestrzeń, w której będzie miejsce na gastronomię, będzie obszarem spotkań przed imprezami. Amfiteatr z charakterystycznymi stopniami będzie otwarty na co dzień, nawet jeśli w Arenie Poznań nie będą się odbywać żadne wydarzenia. W ten sposób miasto otrzyma przestrzeń dla street artu, mniejszych wydarzeń kulturalnych czy spotkań osób wypoczywających w parku.

Wizualizacja wyremontowanego wnętrza:


Wnętrze obiektu zostanie całkowicie przebudowane. Poziom podłogi ulegnie obniżeniu o 6 m. Zmieni to układ trybun, które obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Wielopoziomowe mobilne trybuny zostaną usytuowane równolegle do boiska, ich konstrukcja umożliwi szybkie złożenie części miejsc i pozostawienie pustej płyty parkietu. Nawet do 9 tysięcy osób będzie mogło wziąć udział w wydarzeniach, które zostaną organizowane w nowym obiekcie.

Tak wnętrze wygląda PRZED remontem:

Wnętrze Areny na zdjęciu z 2009 r., fot. Fidelio, wikimedia.org, licencja CC 4.0

W nowej Arenie Poznań znajdą się też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem – dostępne zarówno w ramach organizowanych wydarzeń, jak i na co dzień. Pod kopułą dachu znajdzie się specjalna konstrukcja nośna dla urządzeń techniki scenicznej.

W środku zastosowano kolorystykę biegnącą od szarości, poprzez odcienie grafitu aż do czerni. Wewnątrz Areny Poznań ważne będzie oddziaływanie światła scenicznego, które w trakcie koncertów będzie modelowane. Widz ma czuć się komfortowo i przytulnie. Dlatego zastosowane rozwiązanie wykreuje mocno doświetloną jasną przestrzeń, która prowadzić będzie do wnętrza hali. Obiekt będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, a odpowiednio dobrane oświetlenie doprowadzi każdego do właściwego rzędu.

źródło: UM Poznań, materiały prasowe

Czytaj też: Poznań | Polska | Sport | Architektura | Wnętrza | Zabytek| Modernizm | whiteMAD na Instagramie