Już jest! We Wrocławiu stanął pierwszy w Polsce „kaczkomat”

Drewniany kaczkomat stanął w parku Swojczyckim Czarna Woda. Spacerując mieszkańcy mogą ze środka pobrać karmę, którą następnie nakarmią kaczki.

Kaczkomat we Wrocławiu stanął z inicjatywy Zarządu ZIeleni Miejskiej. To póki co jedyne takie urządzenie w mieście. Wykonany został z drewna, to prosta konstrukcja, która składa się z pojemnika na nasiona oraz nog i. Frontową ścianę pojemnika wyróżnia pokrętło. Wystarczy tylko podłożyć dłoń i przesunąć pokrętło, aby wysypać porcję nasion.

Dokarmiając ptaki należy pamiętać o kilku zasadach. Zwierzętom najczęściej szkodzi to, co sami zjadamy. Ptakom nie wolno dawać solonego lub przyprawionego pokarmu i chleba. Zamiast tego dobrym przysmakiem dla kaczek będą: płatki zbożowe, ziarna zbóż i kukurydzy, groch, otręby i marchew.

Ptaki należy dokarmiać dopiero wtedy, kiedy przyjdą mrozy. Stosowna instrukcja, jak karmić zwierzęta znalazła się na bocznej ścianie kaczkomatu.kaczkomat


Na fanpage Zielony Wrocław na Facebooku, który prowadzi Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu opublikowana została informacja o pierwszym kaczkomacie. Pod postem powstała dyskusja, mieszkańcy zastanawiają się, gdzie jeszcze powinny pojawić się tego typu urządzenia. Post znajdziecie pod naszym tekstem.

Park Swojczycki Czarna Woda oddano do użytku jesienią tego roku. Pisaliśmy o nim w tym artykule.

Zobacz też: Wrocław | Zwierzęta | Ekologia | Ciekawostki

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły